Vadeli Döviz İşlemleri (Forward)

IBAN

Tüm bankalardaki hesap numaraları IBAN’a dönüşüyor!

T.C Merkez Bankası Tebliği gereği 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN) kullanımı zorunlu hale geliyor. Bu tarihten itibaren EFT, havale, virman gibi para transferi işlemlerinde IBAN kullanılacaktır.

Uluslararası Banka Hesap Numaranızı (IBAN) İnternet Şubemizden, 0850 222 22 44 Müşteri İletişim Merkezimizden ve size en yakın Türkiye Finans şubesinden öğrenebilirsiniz.

IBAN Nedir?

IBAN (International Bank Account Number), bankalardaki mevcut müşteri hesaplarının yerine kullanılacak olan, para transferlerinin hızlı, hatasız ve az maliyetle gerçekleştirilmesi amacıyla belirli bir standarda göre oluşturulan uluslararası banka hesap numarasıdır.

Ülkeler arasında gerçekleştirilen para transferlerinin hızını ve kalitesini artırarak işlem maliyetlerini düşürmek amacıyla International Bank Account Number-IBAN adı verilen uluslararası banka hesap numarası standardı geliştirilmiştir. IBAN bugün Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra bir çok ülkede de kullanılmaktadır.

IBAN’ın amacı banka ve diğer finansal kurumlar aracılığı ile gerçekleştirilen para transferlerindeki hataları ve bundan doğan gecikmeleri engellemektir. IBAN sayesinde transfer edilen para daha hızlı ve hatasız bir biçimde göndericinin hesabından alıcının hesabına geçmekte; böylece, işlemlerde oluşan hatalardan kaynaklanan bekleme süreleri ve ek maliyetler ortadan kalkmaktadır.

IBAN, Hesap Sahiplerine Nasıl Kolaylık Sağlar?

Günümüzde her ülkenin ve bankanın hesap numaralarının biçimi ve uzunluğu farklıdır. Bir başka ülkeye veya bankaya para transferi yapacak olan müşteriler, hesap numaralarında belirli bir standart olmadığından, para transferi yapacakları kişiden aldıkları karşı hesap numarasının doğruluğundan emin olamamaktadırlar. Sonuç olarak yanlış hesap numaraları ile yapılan para transferleri gerçekleşmemekte; karşı hesap numarasının hatalı olduğu, para karşı bankaya ulaştığında ortaya çıkmaktadır. Hatalı işlemin düzeltilmesi için birçok operasyon yapılmakta, işlemlerin süresi uzamakta ve maliyeti yükselmektedir.

IBAN uygulamasına geçen ülkelerde banka hesap numaralarının her biri için hesap sahiplerine bir IBAN verilir. Her ülke için belirli bir biçimi ve standardı bulunan IBAN’ın içinde özel bir şifreleme algoritması ile elde edilen iki basamaklı “kontrol rakamı” bulunmaktadır. Bir başka ülkeye ya da bankaya para transfer etmek isteyen bir müşteri, elindeki IBAN’ı gönderici bankaya verdiğinde, para, alıcı bankaya gitmeden önce alıcı hesabın IBAN’ı gönderici banka tarafından kontrol edilir. IBAN yanlış ise para karşı bankaya gönderilmez ve yanlış işlem engellenmiş olur.

IBAN'ın Kullanımı

Y Bankası müşterisi Ahmet Bey’in, X Bankası müşterisi oğlu Ali’ye havale göndermek istediğini varsayalım.

  • Ali, eğer bilmiyorsa X bankasına giderek hesabına ait IBAN numarasını öğrenir.
  • Ali, IBAN numarasını babasına iletir.
  • Oğlundan parayı havale edeceği hesabın IBAN’ını öğrenen Ahmet Bey Y bankasına gider. Ahmet Bey oğlunun IBAN’ını Y bankasındaki görevliye verir ve bu hesaba havale yapmak istediğini söyler.
  • Y Bankası görevlisi, Ahmet Bey tarafından verilen IBAN’ın doğru olup olmadığını önündeki ekrandan kontrol eder. Verilen IBAN doğru ise para transferi gerçekleşir.

Para transferi doğru IBAN ile gerçekleştiğinden, Y Bankası bu IBAN'i doğrular ve alıcının IBAN'ına para transferini gerçekleştirir. Ahmet Bey’in gönderdiği miktar, oğlu Ali’nin hesabına otomatik olarak geçer.

Türkiye'de IBAN Standardı

IBAN, Dünyadaki tüm banka hesapları içinde yalnızca bir hesabı işaret eden; rakam ve harflerden oluşan silsiledir. Her hesabın bir IBAN’ı vardır ve bir IBAN, yalnızca bir hesabı işaret eder.

Bir IBAN, en fazla 34 basamaktan oluşur. IBAN’ın ilk dört hanesi, iki haneli ülke kodu ve iki haneli kontrol rakamıdır. Kontrol rakamı, IBAN’ın doğru ve geçerli olup olmadığını gösterir. IBAN’ın bundan sonraki kısmı, ulusal banka hesap numarasını içerir. Bu bölüm, IBAN’ın toplam uzunluğu 34 haneyi aşmayacak şekilde her ülke tarafından serbestçe belirlenebilir.

Ülkemizin IBAN uzunluğu 26 hane olarak belirlenmiştir. Türkiye’ye ait IBAN’ın biçimi ise şu şekildedir:

Ülkemizde IBAN’a Geçiş Süreci ve Türkiye’de IBAN Kullanımı

IBAN, yurt dışı para transferlerinde olduğu gibi ülkemizdeki bankalar arasındaki yurt içi para transferlerinde (EFT işlemlerinde) de 1 Eylül 2005 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

IBAN ile yapılan para transferlerinde alıcının şubesi, şehri vb. detayların bilinmesine gerek olmadan, yalnızca hesap numarası ile transfer işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Böylece ülkelerarası para transferlerinde olduğu gibi ülkemizdeki bankalar arası EFT işlemlerinde de karşı banka hesap numarasının yanlış yazılmasından doğacak gecikme, yanlış hesaba geçme vb. riskler ortadan kaldırılmış olacaktır.

10.10.2008 tarih ve 27020 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, 2008/6 Sayılı Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında, T.C. Merkez Bankası Tebliği gereği, 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren para transferi işlemlerinde, göndericinin ve alıcının IBAN’ının kullanılması zorunludur.

Müşterilerimiz Ne Yapmalı?

Banka hesaplarınızın IBAN’larını öğrenebileceğiniz kanallarımız aşağıda sıralanmıştır;

  • İnternet şubesi
  • Tüm şubelerimiz
  • 0850 222 22 44 Müşteri İletişim Merkezi
  • Mobil Şube (Cep telefonunuz veya mobil cihazınız ile)

IBAN ile gelen kolaylıklardan yararlanmak için hesabınıza para gönderecek olan kişilere IBAN'ınızı iletiniz; ülkelerarası ya da yurt içi para transferi yapacağınız kişilerin IBAN'ını isteyiniz.

IBAN ile yapılan para transferlerindeki hata olasılığı oldukça düşüktür. IBAN kullanılarak yapılan para transferleri, hesap numara kullanılarak yapılan para transferlerine göre çok daha çabuk sonuçlanır. Bu nedenle yalnız uluslararası para transferlerinde değil, yurt içi havale ve EFT işlemlerinizde de IBAN kullanmayı tercih ediniz.


Dış Ticaret işlemlerinizle ilgili bilgi almak ve uzmanlarımıza danışmak için lütfen tıklayınız.

Fırsatlar ve Kampanyalar Dünyasında Mutlu Alışveriş