Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

Mevlânâ, Mevlevîlik ve Mevlevî Müziği olmak üzere üç ana bölümden oluşan “Semâ’nın Sadâsı”, özellikle Mevlevî müziği ile ilgili önemli bir kaynak olarak değerlendiriliyor. Mevlânâ’nın hayatı, düşünceleri ve eserlerinden örneklerin yer aldığı eserde Mevlevîliğin kuruluşu gelişmesi, Mevlevîlik’te çile sistemi ve semâ töreni ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulunuyor. Eserin son bölümünde ise Mevlevî ayinleri, Mevlevî bestekârları ve Mevlevî müziğinde kullanılan sazlar ile Mevlevî müziğinin ayrıntılarına yer veriliyor.

Hak âşıklarının kervanı asırlar arasından durmaksızın zamana karşı yol alıyor. Yolda kalmışları, yolunu şaşırmışları, Hak’ka taşıyor. Bu kervana yüzyıllar ötesinden kutupluk yapan, hiç sönmeyen yıldızlar var. Onların en parlaklarından biri de Hz. Mevlânâ. Hakikat kervanında yol arayanların kutup yıldızı O.

Hz. Mevlânâ yedi asırdır parlayıp duran ışığı ve çağları aşan nidâsı ile insanlığı hakikate çağırıyor, mutluluğa çağırıyor. ..

Kültürel hayatımızın ihyası için geçmişle bağların güçlendirilmesi, geçmişten günümüzü aydınlatan önemli şahsiyetlerin bir model olarak yeni nesillerin önüne konması gereği kendisini daha çok hissettiriyor. Karşı karşıya kaldığımız sorunlar, Mevlânâ’nın barış mesajına dünyanın bugün her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu düşündürüyor.

Bu düşüncelerle; Türkiye Finans Katılım Bankası olarak bu aşk deryasında bir katre de olsa katkımız olsun diye, kültürel yayın hizmetine Hz. Mevlânâ ile başladık. Hz. Mevlânâ’yı her ne kadar kitap sayfaları arasına sığdırmak mümkün olmasa da…

Geçmişten gelen birikimlerin birleştirilmesiyle ortaya çıkan Türkiye Finans Katılım Bankası olarak kültürel yayın hizmetine Hz. Mevlânâ ile başlamış olmanın onurunu yaşıyoruz.

Bu esere emeği geçenlere teşekkür ediyor, Hz. Mevlânâ’yı anlamayı ve davetinden nasiplenmeyi diliyoruz.

Geri