Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle
E-fatura

​​​​​Kurumlara E-Fatura süreçlerini yönetebilecekleri ekonomik ve kolay e-dönüşüm servisi sunuyoruz!

E-Fatura Hakkında

e-Fatura Uygulamasından yararlanan kullanıcılar; Sistemde kayıtlı kullanıcılara e-Fatura gönderebilir, Sistemde kayııtlı kullanıcılardan e-Fatura alabilir, Gönderilen veya alınan e-Faturalarını bilgisayarlarına indirerek elektronik ortamda muhafaza ve istendiğinde ibraz edebilirler.

416 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca 213 Sayılı Vergi Usul Kanununun 232’nci maddesi uyarınca fatura düzenlemek zorunda olan mükellefler e-Fatura Uygulamasından yararlanabilmektedir. e-Fatura düzenlemek ve göndermek isteyen mükelleflerin öncelikle e-Fatura Uygulaması üzerinde, kendilerine ait bir Kullanıcı Hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Kullanıcı Hesabı tanımlanan mükellefler e-Fatura Uygulamasını entegrasyon yoluyla veya e-Fatura Portalı aracılığı ile kullanabilecektir.

Kanun ve Tebliğler

Vergi Usul Kanunu 58 Sayılı Sirkülerine ulaşmak için tıklayınız.

397 Sıra No'lu VUK Genel Tebliğe ulaşmak için tıklayınız.

e-Fatura Uygulamasının Teknik Mimarisi, Mevzuat Düzenlemeleri ve Kılavuzlarına ulaşmak için tıklayınız.

e-Fatura İle İlgili Vergi Usül Kanunu'nda Yer Alan 421 Sıra No'lu VUK Genel Tebliğine ulaşmak için tıklayınız.

e-Fatura İle İlgili Vergi Usül Kanunu'nda Yer Alan 433 Sıra No'lu VUK Genel Tebliğine ulaşmak için ​tıklayınız.

E - Fatura İşleyişi

Servis Detayları

Kurumların e-fatura süreçlerini yönetebilecekleri ekonomik ve kullanımı kolay bir e-dönüşüm servisidir. Bu servis mevcutta Gelir İdaresi Başkanlığının sunmakta olduğu e-fatura portalının fonksiyonel olarak yaptığı tüm işlevlere sahip, e-arşiv ile kullanıcılarına saklama hizmetinin ücretsiz verildiği bir hizmettir. E-Fatura portal çözümü güçlü bir altyapı ve Telekom deneyimleri ile deneyimli bir takım tarafından geliştirilmiş, kullanıcı dostu arayüzlere sahip bir servistir. Servisin arkasında çağrı merkezi ve teknik destek konusunda yetkin bir servis takımı hizmet vermektedir. Kurumların e-fatura portal çözümü ile fatura keserken vergi çeşitliliği ve oranların parametrik olması ile tevkifat ve diğer yasal mevzuatlara tamamen uygun bir çözüme kavuşacaksınız. Sade, esnek ve kullanıcı dostu ara yüzü ile portalı çok kolay kullanabileceksiniz.

Hiçbir ERP yazılımı kullanmıyor faturalarınızı elle kesiyor iseniz e-fatura portal hizmeti ile yine basitçe faturanızı ilgili vergi ve indirim oranlarını da işinize ve mevzuata uygun şekilde seçerek kesebilirsiniz.

Eğer mevcutta fatura kesen bir ticari yazılım kullanıyorsanız bu yazılımın UBL-TR çıkış yaptığından emin olmanız, değilse ilgili yazılımın UBL-TR çıkış verebilmesi için gerekli desteği yazılım satın almış olduğunuz firmadan almanız beklenir. Sonrasında ise konnektör türü uygulamalar ile E-fatura kullanabilmeniz için gerekli destek sağlanmaktadır. Uyumlu yazılımlar ve konnektör ile bu yazılımlar için sağlanan destek ve uyumluluklar en kısa zamanda bu sayfada ilan edilecektir.

Kimler Kullanabilir

Burada eğer yasal olarak GİB zorunlu e-Fatura kullanıcı listesinde yer alıyorsanız, veya e-Fatura kullanmak için (kişiler veya kurumlar bundan yararlanabiliyor) talebiniz varsa aşağıdaki sıralı işlemlerin sonucunda e-Fatura kullanmaya başlayabilirsiniz.

21 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre 2013 takvim yılı sonuna kadar e-Fatura uygulamasına zorunlu olarak dahil olacak mükellefler için son başvuru tarihi 01.09.2013’tür.

E - Fatura İşleyişi

Mükellefler, başvuru esnasında uygulamadan yararlanma yöntemlerinden biri olan ve durumlarına uygun olan özel entegratör üzerinden hizmet almak istiyorum seçeneğini seçmelidir.

e-Fatura uygulamasından yararlanmak isteyen mükellefler posta yoluyla veya elektronik ortamda başvuru yapabilmektedir. Posta yoluyla başvuru yapmak isteyen mükelleflerin başvuru belgelerini "Gelir İdaresi Başkanlığı – Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı (I) İlkadım Cad. 06450 Dikmen/ANKARA" adresine göndermeleri gerekmektedir.

E-Fatura Portal Çözümü Kullanım Kılavuzu

e-Fatura Portal çözümünün detaylarına kullanım klavuzundan ulaşabilirsiniz.

Nasıl Abone Olunur

e-Fatura uygulama ve sorularınız için Bankamızın anlaşmalı olduğu 0850 811 11 99 no'lu özel entegratör firmasına,Tüm Bankacılık işlemleri ve hesaplarınız için​ 0850 222 22 44 no'lu Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. Müşteri İletişim Merkezimize ulaşabilirsiniz.