Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

Yatırım Teşvikli Destek Kredisi

​​​​​​Türkiye Finans,  T.C. Ekonomi Bakanlığı ile imzaladığı Kâr Payı Protokolü kapsamında Yatırım Teşvik Belgesi olan KOBİ'lerimizin yatırımlarına destek sağlamak amacıyla Yatırım Teşvikli Destek Kredisi vermektedir.

Yatırım Teşvikli Destek Kredisi'nin Özellikleri

  • Yatırım Teşvikli Destek Kredisi'nden 3, 4, 5 ve 6. bölgelerde yatırım yapmak üzere 2012 yılı sonrası düzenlenmiş veya 2012 yılı sonrasında yeni teşvik kapsamına alınmış KOBİ'ler yararlanabilir.
  • Bu protokol kapsamında, Yatırım Teşvik Belgesi'ne sahip yatırımlar projelendirilmektedir.
  • Yatırımın bölgesine ve teşvik belgesinin içeriğine bağlı olarak; TL cinsinden kullanılan fonlar için fon 3 ile 7 puan, yabancı para cinsinden kullanılan fonlar için 1 ile 2 puan arasında kâr payı desteği belirli şartlar dahilinde firma hesabına ödenir.
  • Ödemenin yapılabilmesi için  Ekonomi Bakanlığı'nın da onayı gerekmektedir.
  • Yatırım Teşvikli Destek Kredisi'nden yararlanabilmek için teşvikli proje gerçekleştiren işletmelerin taksit tutarlarını gecikme olmadan gününde ödemeleri zorunludur.
  • Taksit ödemelerini düzenli gerçekleştiren işletmelerin vergi ve SGK borçlarının da olmaması durumunda Bakanlık desteği yaklaşık 20 iş günü içinde hesaplarına ödenir.

Bölgesel olarak verilen kâr payı destekleri ve yatırımın türüne bağlı olarak verilen azami destek tutarları tabloları aşağıda yer almaktadır.

Bölgesel Olarak Verilen Kâr Payı Destekleri ve Yatırımın Türüne Bağlı Olarak Verilen Azami Destek Tutarları Tablosu

Destek Türü 3. Bölge (Puan)4. Bölge (Puan)5. Bölge (Puan)6. Bölge (Puan)
TL Kredisi Kâr Payı Desteği%3%4%5%7
Döviz/DEK Kredisi Kâr Payı Desteği%1%1%2%2
Yatırım Türü Ekonomi Bakanlığı Azami Destek Tutarı
Bölgesel Yatırımlar*500,000 TL - 900.000 - TL
Bölgesel Öncelikli Yatırımlar**700,000 - TL
Ar-Ge ve Çevre Yatırımları***500,000 TL - 900.000 - TL
Stratejik Yatırımlar50.000.0000 TL

Ekonomi Bakanlığınca onaylanmış "Yatırım Teşvik Belgeli" projesi bulunan KOBİ'lerimizi, Bankamızca verilen destekler konusunda detaylı bilgi almak üzere şubelerimize bekliyoruz.

EN YAKIN ŞUBE

Hangi bölgede azami ne kadar destek alınabileceğiniz konusunda detaylı bilgiyi size en yakın şubemizden öğrenebilir, hibe@turkiyefinans.com.tr adresine sorularınızı iletebilirsiniz.

Yatırım yapmak istediğiniz ilin hangi bölgede yer aldığını ve işletmenizin yararlanabileceği destek unsurlarını öğrenmek için Yatırım yapmak istediğiniz ilin hangi bölgede yer aldığını ve işletmenizin yararlanabileceği destek unsurlarını öğrenmek için ​tıklayın .

*Yatırımın Bölgesine göre azami destek üst limiti değişmektedir.
**Bölgesel Öncelikli Yatırımlar 5. Bölgenin kâr payı destek üst limitinden yararlanacaktır.
***Ar-Ge ve Çevre Yatırımları azami destek üst limitleri, yatırımın bölgesine göre değişmektedir.

​​​​