Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

Satılık Gayrimenkuller

Bankadan Satılık Gayrimenkuller Nedir?

Bankadan satılık gayrimenkuller, mülkiyeti banka üzerinde olan ihtiyaç fazlası gayrimenkullerin satışa çıkarılması işlemidir. Bankalar, tabi oldukları Bankacılık Kanunu uyarınca ana faaliyet konusu olmayan alanlar ile uğraşamazlar. Bu nedenle mülkiyeti banka üzerine geçmiş olan gayrimenkulleri belirli bir süre içinde ellerinden çıkarmaları gerekir.

Bankadan Satılık Gayrimenkul Almanın Avantajları Nelerdir?

​Bankalar KDV mükellefi olmadıkları için bankadan satılık daireler, bankadan satılık arsalar, bankadan satılık tarlalar, bankadan satılık dükkânlar emsallerine göre daha uygun fiyatlı olarak satılır. Türkiye Finans web sitesinde bulunan “Satılık Gayrimenkuller” sayfasını düzenli takip ederek avantajlı fiyatlarla bankadan satılık ev sahibi olabilirsiniz.

Türkiye Finans Katılım Bankasında Satılan Gayrimenkuller Nelerdir?

Türkiye Finans Katılım Bankası AŞ, Bankacılık Kanunu'nun ilgili hükümleri gereği, aşağıdaki kategorilerde ihtiyaç fazlası gayrimenkulleri iş ortakları aracılığı ile satışa sunmaktadır:

 • Konut
 • İşyeri
 • Arsa
 • Tarla

Bankamız tarafından satışa çıkarılan gayrimenkulleri düzenli olarak bankamızın Türkiye Finans Satılık Gayrimenkuller sayfasından takip edebilir, ilgilendiğiniz taşınmazlara teklif vermek için iş ortaklarımızın ilan platformlarına ulaşabilirsiniz.

İstediğiniz gayrimenkulü Türkiye Finans ayrıcalıklarıyla satın almak için konut finansmanı ve konut finansmanı hesaplama​ sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye Finans Katılım Bankasında Gayrimenkul Satışları Nasıl Gerçekleşir?

Bankamıza ait gayrimenkullerin satışı aşağıdaki iş ortağı firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Türkiye Finans Katılım Bankasından Satılık Gayrimenkuller Nasıl Değerlenir?

Bankaların bağlı olduğu BDDK ve SPK mevzuatları gereğince banka tarafından satılacak taşınmazların değeri bankalar tarafından tespit edilemez. Gayrimenkulün değeri değerleme kuruluşları tarafından belirlenir.

Bir gayrimenkulün değerlemesi yapılırken bulunduğu konum, çevre, imar durumu, arsa payı, büyüklüğü, işçilik kalitesi, altyapı özellikleri, getireceği gelir, benzer satışların değeri gibi kriterler göz önüne alınır.

Değerleme kuruluşu, bankadan satılık gayrimenkul üzerinde inceleme yaparak bir rapor hazırlar ve bankaya sunar. Türkiye Finans tarafından satışa çıkarılan gayrimenkullerin tamamı değerleme raporuna sahiptir.

Satılık Gayrimenkuller İçin Nasıl Teklif Verilir?

 • ​Bankadan satılık gayrimenkuller için tekliflerinizi iş ortaklarımızın bankamıza özel ilan platformları üzerinden iletebilirsiniz.
 • Gayrimenkullere ilişkin hukuki ve fiili gerekli tüm inceleme ve araştırmaların alıcı/teklif veren tarafından yapılması gerekmekte olup, gayrimenkulün hukuki ve fiili tüm durumları hakkında araştırma yaparak, görerek ve beğenerek teklifte bulunmuş sayılacaktır. Bu konu ile ilgili olarak bankamızdan ileride hiçbir talebinin olmadığını teklif veren/alıcı peşinen kabul ederek teklifte bulunmuş olacaktır.
 • Bankamız, dilediği kişiye, dilediği koşullarda satış yapma hususunda serbesttir.
 • Devir, ferağ ve teslim işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için, bankamız tarafından bildirilecek süre içerisinde, satış bedelinin tamamının nakden ve peşinen yapılması ve diğer maddi ve resmi yükümlülüklerin alıcı tarafından eksiksiz yerine getirilmesi gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Gayrimenkuller vadeli ya da taksitli olarak satılabilir mi?

Gayrimenkullerin satış bedelleri peşin satış bedeli olup, vadeli veya taksitli satış mümkün değildir.​​​

Satışa sunulan gayrimenkuller için Türkiye Finans’tan finansman desteği alınabilir mi?
 • ​​​​Satışa sunulan gayrimenkuller için finansman desteği kullanabilirsiniz.​
 • Türkiye Finans'ın sunduğu uygun finansman seçenekleri için Bireysel sayfalarını ziyaret edebilir ya da size en yakın Türkiye Finans şubesi ile iletişime geçerek avantajlı finansman seçeneklerimiz hakkında detaylı bilgi alma fırsatı bulabilirsiniz.​​
Gayrimenkulün tapu tescil ve tapu harç bedelleri nasıl belirlenir?
 • ​​​​​Satılan gayrimenkulün tapu tescili bankanın satış bedeli üzerinden yapılır.​
 • Gayrimenkulün emlak vergi değeri satış bedelinden yüksek ise tapu harçları, emlak vergi değeri üzerinden hesaplanır.
Gayrimenkulün tapu tescil ve tapu harç bedellerini kim ödeyecektir?

​​​Bankamız gayrimenkullerinin satışında, ilgili tapu sicil müdürlükleri tarafından tahakkuk ettirilecek olan tapu tescil ve harç bedellerinin tamamı Alıcı'ya ait olmaktadır. ​​

Banka tarafından yapılan gayrimenkul satış işlemlerinde KDV ödeniyor mu?

​​​İlgili Bankacılık Mevzuatı gereği satış bedeline KDV ilave edilmez.​​

Türkiye Finans Katılım Bankası gayrimenkul satışı için neden farklı firmalar ile çalışmaktadır?

​​​Bankamız uhdesinde bulunan Türkiye'nin her yerindeki taşınmazların satışı sırasında müşterilerimiz ile eksiksiz ilgilenilmesi için farklı firmalar ile çalışmayı tercih ediyoruz.​​

Aynı gayrimenkul ilanı için birden fazla başvuru yapılabilir mi?

​​​​Aynı gayrimenkul için satış süresi içinde aynı veya farklı bedellerle teklif yapmanız uygun değildir. Teklif bedelinizin yeterli olmaması nedeniyle başvurunuz geri çevrildiyse gayrimenkulün hâlâ satışta olması ve bir önceki teklifinizden daha düşük olmamak kaydıyla teklif verebilirsiniz. ​​

Başka kişiler tarafından verilen teklifler hakkında bilgi alabilir miyim?

​​​Bankamıza ulaşan tekliflerin 3. şahıslarla paylaşılması mümkün değildir. ​​

Satılık gayrimenkullerin fiyatları ile ilgili pazarlık yapılabilir mi?

​​İlan edilen muhammen değerler, gayrimenkullerin asgari teklif bedelleridir, pazarlık söz konusu değildir. Değerlendirme aşamasında asgari teklif bedellerinin üzerindeki teklifler tercih edileceği için ödeyebileceğiniz en yüksek fiyatı teklif etmeniz önerilmektedir. ​​

Gayrimenkul ile ilgili detaylı bilgilere nereden ulaşabilirim?

​​Bankamız satılık gayrimenkullerine iş ortaklarımızın ilan platformları üzerinden ulaşabilirsiniz.​​