Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle
Katılma Hesapları

​​​​​​​​​​​​​​​​Katılma Hesabı en az 1 ay vadeli olarak açılan ve kâr-zarar ortaklığı çerçevesinde vade sonunda getirinin paylaşıldığı bir hesap türüdür.

Katılma Hesabı bankanın finansman sağladığı projelerin kârına veya zararına ortak olma esasına dayanır. Önceden belirlenmiş ve taahhüt edilen bir getirisi yoktur.

Katılma Hesabının Özellikleri

  • ​Katılma Hesabı kâr-zarar ortaklığı ile faizsiz bankacılık prensiplerine uygun getiri elde etmenizi sağlar. Yatırdığınız tasarruflar, faizsiz esaslar temel alınarak ticaret ve sanayi gibi alanların finansmanında kullanılmakta ve elde edilen kârın belirli bir yüzdesi hesap sahiplerine dağıtılmaktadır.
  • Katılma Hesabı ile Türk Lirası ya da yabancı para cinsinden yatırımlarınızı size en uygun oran ve vadeyi seçerek değerlendirebilirsiniz.
  • Katılma Hesabınızı TL, EUR, USD, Altın ve Gümüş cinsinden 1, 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açtırabilirsiniz.
  • Dilerseniz alternatif olarak "Esnek Vadeli Katılma Hesabı" açtırabilir ve 32 günden 450 güne kadar vade yapabilirsiniz.
  • Türkiye Finans'ta Katılma Hesabı'nızdan ihtiyaç duymanız halinde vadeniz bozulmadan para çekebilir ve kalan tutar üzerinden vade sonunda kâr payınızı alabilirsiniz.
  • * Ara Ödemeli Aktif Hesaplar bu uygulamaya tabi değildir.

    EN YAKIN ŞUBE HESAPLAMA ARACI​​

Katılma Hesaplarına Uygulanan Stopaj Oranları Tablosu ​

Katılma hesaplarından elde edilen brüt kar payı getirisi üzerinden kesilen gelir vergisi oranları para cinsi ve vadeye göre farklılaşmaktadır. 01.12.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere stopaj oranları

VadeTLYabancı ParaKıymetli Maden
6 aya kadar vadeli (6 ay dahil)​​​15%20%15%
1 yıla kadar vadeli (1 yıl dahil)12%20%15%
​​1 yıldan uzun vadeli10%18%​15%

1 Ay = 31 Gün

3 Ay = 91 Gün

6 Ay = 180 Gün

1 Yıl = 364 Gün

1 Yıldan Uzun Vadeli = 365 gün ve üzerini ifade etmektedir.​

​​