Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle
Katılma Hesapları

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Katılma Hesabı en az 1 ay vadeli olarak açılan ve kâr-zarar ortaklığı çerçevesinde vade sonunda getirinin paylaşıldığı bir hesap türüdür.

Katılma Hesabı Nedir?

Katılma Hesabı bankanın finansman sağladığı projelerin kârına veya zararına ortak olma esasına dayanır. Önceden belirlenmiş ve taahhüt edilen bir getirisi yoktur.

Katılma Hesabının Özellikleri

  • ​Katılma Hesabı kâr-zarar ortaklığı ile faizsiz bankacılık prensiplerine uygun getiri elde etmenizi sağlar. Yatırdığınız tasarruflar, faizsiz esaslar temel alınarak ticaret ve sanayi gibi alanların finansmanında kullanılmakta ve elde edilen kârın belirli bir yüzdesi hesap sahiplerine dağıtılmaktadır.
  • Katılma Hesabı ile Türk Lirası ya da yabancı para cinsinden yatırımlarınızı size en uygun oran ve vadeyi seçerek değerlendirebilirsiniz.
  • ​Katılma Hesabınızı TL, EUR, USD para birimlerinde 1, 3, 6 ve 12 ay, Altın cinsinde 32 günden başlayacak şekilde minimum 3 ay ve Gümüş cinsinden ise 6 ve 12 ay vadeli olarak açtırabilirsiniz.​
  • Dilerseniz alternatif olarak "Esnek Vadeli Katılma Hesabı" açtırabilir ve 32 günden 450 güne kadar vade yapabilirsiniz.
  • Türkiye Finans'ta Katılma Hesabı'nızdan ihtiyaç duymanız halinde vadeniz bozulmadan para çekebilir ve kalan tutar üzerinden vade sonunda kâr payınızı alabilirsiniz.
  • * Ara Ödemeli Aktif Hesaplar bu uygulamaya tabi değildir.

    EN YAKIN ŞUBE HESAPLAMA ARACI​​

Katılma Hesaplarına Uygulanan Stopaj Oranları Tablosu ​

Katılma hesaplarından elde edilen brüt kar payı getirisi üzerinden kesilen gelir vergisi oranları para cinsi ve vadeye göre farklılaşmaktadır. 01.12.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere stopaj oranları

VadeTLYabancı ParaKıymetli Maden
6 aya kadar vadeli (180 gün dahil)​​​15%20%15%
1 yıla kadar vadeli (181 gün-365 gün dahil)12%20%15%
​​1 yıldan uzun vadeli(366 gün ve üzeri​)10%18%​15%

​​1 Ay = 31 Gün
3 Ay = 91 Gün
6 Ay = 180 Gün
1 Yıl = 365 Gün
1 Yıldan Uzun Vadeli = 366​ gün ve üzerini ifade etmektedir.​​​​​​​​

Kar paylaşım oranlarına buradan erişeblirsiniz.​​​

​ ​​