Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle
Altın Hesap

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Altın Hesabı Nedir?

Altın Hesap, birikimlerinizi altın olarak değerlendirmenize olanak sağlayan, dilediğiniz zaman gram bazında altın alım satımı yapabileceğiniz vadesiz bir hesap türüdür.

Altın Hesap cari bir hesap olduğu için var olan birikiminizi altın değeri üzerinden değerlendirmenizi, kâr payı olmadan altına yatırım yapmanızı sağlar. Altın Hesap açarak elde ettiğiniz birikimi fiziki altın olarak da alabilirsiniz.

Türkiye Finans Altın Hesabının Avantajları

 • Altın Hesap, birikimlerinin değerini korumak, tasarruf etmek isteyenler ideal bir cari hesaptır.
 • Altın Hesap, birikimlerinizi güvenle değerlendirmenizi sağlar.
 • Türk Lirası, Amerikan Doları ve Euro karşılığında alım satım yapabilirsiniz.
 • İşleminizi Türkiye Finans İnternet Şube, Mobil Şube, 0850 222 22 44 numaralı Müşteri İletişim Merkezimiz üzerinden​ ​ya da şubelerimizden gerçekleştirebilir, anlık kur fiyatlarından yararlanabilirsiniz.
 • Altın Hesabınızdan bankamızdaki diğer altın hesaplara havale yapabilirsiniz.
 • Altın Transfer Sistemi ile altınlarınızı bu sisteme üye bankalardan dakikalar içerisinde bankamızdaki hesabınıza transfer edebilirsiniz.

Türkiye Finans Altın Hesabının Özellikleri

 • ​Minimum işlem tutarı 0.01 gramdır.
 • Alım satımı yapılan altın 995/1000 saflıktadır.
 • ​Fiziki teslimat sırasında oluşacak olan masraflarla ilgili detaylı bilgiyi Türkiye Finans şubelerinden alabilirsiniz.
 • Gerçek kişiler için açılan Kıymetli Maden Depo Hesaplarının 150.000 TL'ye kadar kısmı Tasarruf Mevduatı Sigortasına tabidir.

Türkiye Finans Altın Hesabı Açma

Altın Hesabınızı Türkiye Finans İnternet Şube ve Mobil Şube üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde açabilirsiniz.

Dilerseniz her gün farklı bir şubemizde düzenlenen Altın Şube günlerini takip ederek evinizde sakladığınız altınlarınızı kaybolma, çalınma riski olmadan yatırıma dönüştürebilirsiniz.

Diğer Türkiye Finans Kıymetli Maden Ürünleri

 • Dilerseniz ​ Altın Katılma Hesabı açarak hem gram bazında yatırdığınız altınlarınızla kâr payı elde edebilir hem de altının değer kazanmasından kazanç sağlayabilirsiniz. Altın Katılım Hesabı kâr payı hakkında detaylı inceleme yapmak için Hesaplama Aracı’nı kullanabilirsiniz.
 • Türkiye Finans Altın Katılma Hesabınızı ​Türkiye Finans İnternet Şubesi ve Mobil Şube üzerinden açabilir ya da Şubelerimizi ziyaret edebilirsiniz.
 • Altın Şubelerimizi ve düzenledikleri altın günlerini takip ederek bilezikten zincire, çeyrek altından beşibiryerdeye kadar evinizde sakladığınız altınlarınızı kaybolma, çalınma riski olmadan altın yatırımına dönüştürebilirsiniz.​

EN YAKIN ŞUBE HESAPLAMA ARACI​ ​

Sıkça Sorulan Sorular

Vadesiz Altın Hesabı nedir?

​Vadesiz Altın Hesabı gram altın bazında tasarruf yapmanıza olanak sağlayan bir banka hesabıdır. Türkiye Finans Altın Hesabı vadesiz altın hesabıdır. Cari bir hesap olduğu için birikimlerinize kâr payı getirmez, altın değeri üzerinden yatırım yapmanızı sağlar. Dilerseniz elde ettiğiniz birikimi fiziki altın olarak alabilirsiniz. ​

Vadesiz altın hesabı kârlı mıdır?

​Vadesiz Altın Hesabı altının değer artışı ile getiri sağlar. Vadesiz Altın Hesabı açarak birikimlerinizi güvence altında tutabilir, dilediğiniz miktarda gram altın alarak birikiminizi büyütebilir, 7 gün 24 saat hesabınıza ulaşmanın avantajıyla dilediğiniz zaman alım ve satım yapabilirsiniz.​

Bankadan fiziki altın alınır mı?

​Hesabınızdaki altını fiziki olarak 1, 2.5, 5, 10, 20, 50, 100 gr seçenekleri ile stokunda altın bulunan şubelerimiz üzerinden güvenle karşılayabilirsiniz.

Aynı zamanda  "Kişiye Özel Gram Altın" siparişi vererek mesajınızı ve/veya adınızı içeren size özel görselli bir kart tasarımıyla sevdiklerinize ayrıcalıklı olduklarını hissettirebilirsiniz.

"Kişiye Özel Gram Altın" siparişinizin istediğiniz adrese kargo ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Size en yakın Türkiye Finans şubesini ziyaret ederek fiziki altın alabileceğiniz şubelerimizi öğrenebilirsiniz.

Bankadan altın alınır mı?

​​​​Altın alım satımı ile ilgili tüm işlemlerinizi Türkiye Finans İnternet Şube, Mobil Şube üzerinden, TFXTarget uygulaması ile ya da şubelerimizden yapabilirsiniz. Dilerseniz Altın Hesap açarak birikimlerinizi gram altın üzerinden değerlendirebilir, dilerseniz Altın Katılma Hesabı ile hem altının değer artışından yararlanabilir hem de kâr payı kazanabilirsiniz. Altın Şubelerimizde düzenlenen Türkiye Finans altın günlerini takip ederek evinizde sakladığınız altınları kaybolma, çalınma riski olmadan değeri karşılığında hesabınıza yatırabilirsiniz.​

Bankadan altın alımında vergi var mı?

​Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) kapsamında bankadan yapılan altın alım işlemlerinde binde 2 oranında vergi uygulanmaktadır. ​

Bankadan Altın Hesabı açmak mantıklı mı?
 • ​​​​​Türkiye Finans'ta Altın Hesabı açarak altınlarınızı çalınma, kaybolma gibi risklere karşı güvence altına almış olursunuz.
 •  Diğer katılım fonu hesaplarınız gibi Altın Hesabınızın da 150.000 TL'ye kadar olan kısmı Tasarruf Mevduat Sigortası güvencesi altındadır.
 •  Altın Hesabı size altın alım ve satımlarınızda esneklik sağlar. Dilediğiniz zaman, dilediğiniz miktarda gram altın satın alabilir ve satabilirsiniz.
 •  Dilerseniz Altın Katılma Hesabı açarak hem altınının değer artışından hem de kâr payından yararlanabilirsiniz.
 •  TFXTarget uygulaması ile anında altından, TL ya da dövize, dövizden altına, dönebilir, 5/24 anlık kur fiyatlarından yararlanabilirsiniz.
 •  Hesabınızla ilgili bütün işlemlerinizi Türkiye Finans İnternet Şubesi, Mobil Şube, ATM, 0850 222 22 44 numaralı Müşteri İletişim Merkezimiz üzerinden ve şubelerimizden yapabilirsiniz.
Bankadan altın almak ve bankada altın hesabı açmak caiz midir?

​Türkiye Finans, faizsiz bankacılık prensiplerine göre hizmet vermektedir. Bu nedenle bankamızdan gönül rahatlığı ile kıymetli maden alım satımı yapabilir veya dilerseniz Altın Katılma Hesabı açabilirsiniz. ​

Altın fiyatlarını sürekli takip etmeli miyim?

​​Kıymetli maden yatırımı yapanlar birikimlerini doğru değerlendirmek amacıyla piyasaları takip etmeyi tercih eder. Siz de Türkiye Finans'ın TFXTarget uygulaması ile hem döviz piyasalarını hem de altın, gümüş gibi kıymetli maden piyasalarını takip edebilir, 5/24 anlık kur fiyatlarından yararlanabilirsiniz.

 Piyasa fiyatlarını anlık takip etmekte zorlanıyorsanız istediğiniz fiyata ulaştığında altın alımı ya da satışı yapmak için emir verebilirsiniz.