Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

Kur Korumalı TL Katılım Hesabı

​​Birikimleriniz Kur Korumalı TL Katılım Hesabı Seçenekleri ile Gücünü Koruyor

İki farklı Kur Korumalı TL Katılım Hesabı seçeneğinden sizin için en uygun olanı seçin, hesabınızı açın, Türk Lirası birikimlerinizin gücünü döviz kuruna karşı koruyun.

Kur Korumalı TL Katılım Hesabı Ürünleri

Kur Korumalı TL Katılım Hesabınızı aşağıdaki hesap türlerinde açabilirsiniz: ​​​

 • Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı
 • Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı

MÜŞTERİ OLMOBİL ŞUBE İNDİR Bu bağlantı yeni sekmede açılacak.İNTERNET ŞUBESİBu bağlantı yeni sekmede açılacak.EN YAKIN ŞUBE

Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı Vadeli TL Katılım Hesabı

Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı Nedir?

Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı, ​​​

 • 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla Bankamızda halihazırda USD, EUR ve GBP cinsinden hesapları bulunan ya da bankamıza USD, EUR ve GBP cinsinden tasarruflarını getiren bireysel kişi müşterilerimiz ilgili tarihlerden sonra hesaplarındaki minimum bakiye kadarıyla tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmeye teşvik etmek ve TL hesaplarını olası kur artışlarına bağlı risklere karşı korumak için sunulan bir katılım hesabıdır.
 • 30 Haziran 2023 tarihi itibarıyla Bankamızda halihazırda USD, EUR ve GBP cinsinden hesapları bulunan ya da bankamıza USD, EUR ve GBP cinsinden tasarruflarını getiren tüzel kişi müşterilerimiz ilgili tarihlerden sonra hesaplarındaki minimum bakiye kadarıyla tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmeye teşvik etmek ve TL hesaplarını olası kur artışlarına bağlı risklere karşı korumak için sunulan bir katılım hesabıdır.
 • Hesap vade sonunda kâr payı getirinizi ve aynı dönem içinde gerçekleşen kur artış oranını karşılaştırır, daha yüksek olan oran anaparanıza yansıtılır.​

Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı Nasıl Açılır?

​​​Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabınızı açmak için size en yakın Türkiye Finans şubesini ziyaret edebilirsiniz.

EN YAKIN ŞUBE

Kimler Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı Açabilir?

 • 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla Bankamızda halihazırda USD, EUR ya da GBP cinsinden hesapları bulunan ya da bankamıza USD, EUR ve GBP cinsinden tasarruflarını getiren yurt içi yerleşik bireysel bankacılık kişi müşterilerimiz Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı Vadeli TL Katılım Hesabı açabilir.
 • 30 Haziran 2023 tarihi itibarıyla Bankamızda halihazırda USD, EUR ya da GBP cinsinden hesapları bulunan ya da bankamıza USD, EUR ve GBP cinsinden tasarruflarını getiren yurt içi yerleşik tüzel kişi müşterilerimiz Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı Vadeli TL Katılım Hesabı açabilir.

Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı Vadeli TL Katılım Hesabının Özellikleri Nelerdir?

 • 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla Bankamızda USD, EUR ve GBP tasarrufu bulunan ya da bankamıza USD, EUR ve GBP cinsinden tasarruflarını getiren yurt içi yerleşik bireysel bankacılık kişi müşterilerimiz Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı açtırabilir.
 • 30 Haziran 2023 tarihi itibarıyla Bankamızda USD, EUR ve GBP tasarrufu bulunan ya da bankamıza USD, EUR ve GBP cinsinden tasarruflarını getiren yurt içi yerleşik tüzel kişi müşterilerimiz Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı açtırabilir.
 • Yurt içi yerleşik bireysel bankacılık müşterilerimiz hesaplarını 3 ay, 6 ay ve 1 yıl vadeli olarak ve TL cinsinden açabilir.
 • Hesabınızı 80/20 kâr paylaşım oranı ile açabilirsiniz.
 • Hesap açma alt limiti 250 TL’dir.
 • Hesap yurt içi yerleşik gerçek ve tüzel kişilere açılabilir.
 • Hesaptan kısmi çekim işlemi yapılamaz.
 • Hesabın stopaj oranı %0'dır.
 • Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı, 10.00 ile 16.30 saatleri arasında açılabilir.
 • Hesap açılışı için USD / EUR ve GBP döviz cinsinden TL’ye geçiş yapılması gerekmektedir.
 • Bankamız nezdinde olan döviz hesaplarında bulunan dövizin Türk Lirasına çevrileceği kur, işlem gününde TCMB tarafından saat 10.00 11.00 12.00 13.00 14.00 ve 15.00’da ilan edilen döviz alış kuru olacaktır.
 • Hesap müşteri tarafından istenilen tarihte kapatılabilecektir. Hesap vadeden önce kapatıldığı takdirde hesabın açıldığı tarihteki TCMB USD / EUR / GBP alış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihte saat 11.00’de açıklanan TCMB USD / EUR / GBP alış kuru karşılaştırılır. Hesap bakiyesi, düşük olan kur üzerinden güncellenir.
 • Vade sonunda, kâr payı tahakkuku gerçekleştikten sonra hesap otomatik kapama ile kapatılarak, bakiye cari hesaba aktarılacaktır. Yenileme talep eden müşterilerimiz Mobil Şube, İnternet Şubesi ve Türkiye Finans şubesi üzerinden işlem yapabilir.

Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı

Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı Nedir?

Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı, ​​​

 • 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla Bankamızda altın cinsinden hesapları bulunan ya da işlenmiş ve hurda altın karşılığı hesap açan yurt içi yerleşik bireysel bankacılık müşterilerimizin 31 Mart 2024 tarihinden sonra hesaplarındaki minimum bakiye kadarıyla tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmeye teşvik etmek ve TL hesaplarını olası kur artışlarına bağlı risklere karşı korumak için sunulan bir katılım hesabıdır.
 • 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla Bankamızda ya da diğer bankalarda altın cinsinden hesapları bulunan ya da bu tarihte hurda altın karşılığı hesap açan, yurt içi yerleşik tüzel kişi müşterilerimizin 31 Aralık 2021 tarihinden sonra hesaplarındaki minimum bakiye kadarıyla tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmeye teşvik etmek ve TL hesaplarını olası kur artışlarına bağlı risklere karşı korumak için sunulan bir katılım hesabıdır. Hesap açılış bakiyesi 31 Aralık 2021 tarihinden sonra başka bankada bulunan altın bakiyesi ise dekont ibraz edilmesi gerekmektedir. Şirketler için Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı, altın hesabınızda tuttuğunuz ya da yastık altında sakladığınız altınları kur hareketliliğine karşı koruma altına almanızı sağlar. ​​​

Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı Nasıl Açılır?

Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabınızı açmak için size en yakın Türkiye Finans şubesini ziyaret edebilirsiniz.

EN YAKIN ŞUBE

Kimler Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı Açabilir?

31 Mart 2024 tarihi itibarıyla Bankamızda hâlihazırda altın cinsinden hesapları bulunan ya da işlenmiş ve hurda altın karşılığı hesap açan, yurt içi yerleşik bireysel bankacılık müşterilerimiz 31 Mart 2024 tarihinden sonra hesaplarındaki minimum bakiye kadarıyla Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı açabilir.

31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla Bankamızda ya da diğer bankalarda altın cinsinden hesapları bulunan ya da bu tarihte hurda altın karşılığı hesap açan, yurt içi yerleşik tüzel kişi müşterilerimiz 31 Aralık 2021 tarihinden sonra hesaplarındaki minimum bakiye kadarıyla Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı açabilir.

Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabının Özellikleri Nelerdir?

 • 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla Bankamızda altın tasarrufu bulunan ya da işlenmiş ve hurda altın karşılığı hesap açan yurt içi yerleşik bireysel bankacılık müşterilerimiz ilgili tarihlerden sonra hesaplarındaki minimum bakiye kadarıyla Altından Dönüşümlü Kur Korumalı Vadeli TL Katılım Hesabı açtırabilir.
 • 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla Bankamızda ya da diğer bankalarda altın cinsinden hesapları bulunan ya da bu tarihte hurda altın karşılığı hesap açan, yurt içi yerleşik tüzel kişi müşterilerimiz ilgili tarihlerden sonra hesaplarındaki minimum bakiye kadarıyla Altından Dönüşümlü Kur Korumalı Vadeli TL Katılım Hesabı açtırabilir.
 • Yurt içi yerleşik bireysel bankacılık müşterilerimiz hesaplarını 3 ay, 6 ay ve 1 yıl vadeli olarak ve TL cinsinden açabilir.
 • Yurt içi yerleşik tüzel kişi müşterilerimiz hesaplarını 3 ay, 6 ay ve 1 yıl vadeli olarak ve TL cinsinden açabilir.
 • Hesabınızı 80/20 kâr paylaşım oranı ile açabilirsiniz.
 • Hesap açma alt limiti 250 TL’dir.
 • Hesabın stopaj oranı %0’dır.
 • Hesap yurt içi yerleşik ve tüzel gerçek kişilere açılabilir.
 • ​Hesaptan kısmi çekim işlemi yapılamaz. 
 • Altından Dönüşümlü Kur Korumalı Vadeli TL Katılım Hesabı, 10.00 ile 16.00 saatleri arasında açılabilir.
 • Hesap açılışı için altın cinsi hesaptan TL’ye geçiş yapılması gerekmektedir.
 • Merkez Bankası tarafından saat 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 ve 15.00’de ilan edilen ve en son açıklanmış olan döviz alış kuru, hesap açılışı sırasında dönüşüm kuru olarak kullanılacaktır.
 • Kur farkı hesaplaması; hesabın açılış tarih/saatindeki dönüşüm kuru ve kapanış tarihindeki TCMB tarafından saat 11.00’da yayınlanan gram altının Türk Lirası karşılığı alış fiyatı üzerinden yapılacaktır.
 • Yapılan hesaplama sonucunda; kur getirisi, kâr oranı getirisinden az olur ise Kur Korumalı Vadeli TL Katılım Hesabı kâr paylaşım oranı üzerinden sadece kâr payı getirisi alacaktır.
 • Vade sonunda kur değişiminin kâr payından yüksek olması halinde ise oluşacak fark müşteri hesabına yansıtılmak üzere bankamıza TCMB tarafından TL olarak iletilecektir.
 • Hesap müşteri tarafından istenilen tarihte kapatılabilecektir. Hesap vadeden önce kapatıldığı takdirde hesabın açıldığı tarih/saatteki TCMB gram altının TL karşılığı alış dönüşüm kuru ile hesabın kapatıldığı tarihte saat 11.00’de açıklanan TCMB gram altının TL karşılığı alış kuru karşılaştırılır. Hesap bakiyesi, düşük olan kur üzerinden güncellenir.
 • Vade sonunda, kâr payı tahakkuku gerçekleştikten sonra hesap otomatik kapama ile kapatılarak, bakiye cari hesaba aktarılacaktır. Yenileme talep eden müşterilerimiz Mobil Şube, İnternet Şubesi ve Türkiye Finans şubesi üzerinden işlem yapabilir. ​
​​

Döviz Değişimine Göre Getiri Hesaplanması İle İlgili Senaryolar

Hesap açılış tutarı: 1.000.000 TL
Seçilen Vade: 3 ay ​
Hesap açılış tarihinde TCMB saat 11.00 döviz kuru: 10,00 TL
Vade sonunda alacağınız kâr payı: 35.000 TL

Vad​e sonunda döviz kuru artışının kâr payı getirisinden yüksek olması senary​osu

Vade sonunda TCMB saat 11.00 döviz kuru: 13,00 TL

Hesap açılış tarihinde hesabınızın döviz karşılığı: 1.000.000/10=100.000 TL

Hesap kapanış tarihinde hesabınızın döviz karşılığı: 1.000.000x13=1.300.000 TL

Vade sonunda döviz kuru artışının kâr payı getirisinden yüksek olması senary​osu

Vade sonunda TCMB saat 11.00 döviz kuru: 13,00 TL

Hesap açılış tarihinde hesabınızın döviz karşılığı: 1.000.000/10=100.000 TL

Hesap kapanış tarihinde hesabınızın döviz karşılığı: 1.000.000x13=1.300.000 TL

Bu durumda Türkiye Finans size 35.000 TL kâr payı ödemesi yapar. 300.000-35.000=265.000 TL ise Hazine / TCMB tarafından hesabınıza geçer.

Vade sonunda döviz kuru artışının kâr payı getirisinden düşük olması senaryosu

Vade sonunda TCMB saat 11.00 döviz kuru: 10,20 TL

Hesap açılış tarihinde hesabınızın döviz karşılığı: 1.000.000/10=100.000 TL

Hesap kapanış tarihinde hesabınızın döviz karşılığı: 1.000.000x10,20=1.020.000 TL

Bu durumda elde edeceğiniz kâr payı 1.035.000 TL, döviz getirisinden daha yüksek olduğu için sadece kârınız hesabınıza yansıtılır.

Vadeden önce hesap kapatılırken döviz kurunun daha düşük olması senaryosu

Hesap kapama tarihi TCMB saat 11.00 döviz kuru: 9,00 TL

Hesap açılış tarihinde hesabınızın döviz karşılığı: 1.000.000/10=100.000 TL

Hesap kapanış tarihinde hesabınızın döviz karşılığı: 1.000.000x9=900.000 TL

Bu durumda düşük olan kur dikkate alındığı için anaparanızd​an 100.000 TL kayıp yaşayacaksınız.​

Sıkça Sorulan Sorular

Kur Korumalı TL Katılım Hesabı alt ve üst limitleri ne kadar?

​Kur Korumalı Vadeli TL Katılım Hesabını açmak için gerekli ola​n alt limit 250 TL'dir. ​​

Vade sonu koşulu nedir?

Vade sonu koşulu, vade bitiminde kâr payı tahakkuku gerçekleştikten sonra hesabınızın otomatik olarak kapatılması ve bakiyenizin cari hesabınıza aktarılması işlemidir. ​​

Vade aralıkları nelerdir?

Yurt içi yerleşik gerçek ve tüzel müşterilerimiz 3 ay, 6 ay ve 1 yıl vadelerde açabilir.


Kur Korumalı TL Katılım Hesabı nereden açılır?

​​​Kur Korumalı TL Katılım Hesabınızı Türkiye Finans İnternet Şubesi ya da Mobil Şube üzerinden açabilirsiniz. Dilerseniz size en yakın Türkiye Finans şubesini​ ziyaret edebilirsiniz.​

Kur Korumalı TL Katılım Hesabını kimler açabilir?

​​​​​​​​​​​​​​​Kur Korumalı TL Katılım Hesabını,

​​Yurt içi yerleşik bireysel bankacılık müşterilerimiz açabilir. ​

Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabını,

31 Ocak 2024 tarihi itibarıyla Bankamızda USD, EUR ve GBP tasarrufu bulunan ya da bankamıza USD, EUR ve GBP cinsinden tasarruflarını getiren yurt içi yerleşik bireysel bankacılık kişi müşterilerimiz ilgili tarihlerden sonra hesaplarındaki minimum bakiye kadarıyla Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı açtırabilir.

30 Haziran 2023 tarihi itibarıyla Bankamızda USD, EUR ve GBP tasarrufu bulunan ya da bankamıza USD, EUR ve GBP cinsinden tasarruflarını getiren yurt içi yerleşik tüzel kişi müşterilerimiz ilgili tarihlerden sonra hesaplarındaki minimum bakiye kadarıyla Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı açtırabilir.

​Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabını,

31 Ocak 2024 tarihi itibarıyla Bankamızda altın tasarrufu bulunan ya da işlenmiş ve hurda altın karşılığı hesap açan yurt içi yerleşik bireysel bankacılık müşterilerimiz ilgili tarihlerden sonra hesaplarındaki minimum bakiye kadarıyla Altından Dönüşümlü Kur Korumalı Vadeli TL Katılım Hesabı açtırabilir. ​31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla bankamızda ya da diğer bankalarda altın cinsinden hesapları bulunan ya da bu tarihte hurda altın karşılığı hesap açan, yurt içi yerleşik tüzel kişi müşterilerimiz Altından Dönüşümlü Kur Korumalı Vadeli TL Katılım Hesabı açabilir. ​​

Kur Korumalı TL Katılım Hesabı stopaj oranları nelerdir

​Kur Korumalı TL Katılım Hesaplarına stopaj uygulanmaz. ​​

Kur Korumalı TL Katılım Hesabı asgari kâr payı oranı nedir?

​​Kur Korumalı TL Katılım Hesabınızı 60/40 kâr paylaşım oranı ile açabilirsiniz. ​

Kur Korumalı TL Katılım Hesabından istediğim zaman para çekebilir miyim?

​Kur Korumalı TL Katılım Hesabından istenilen zamanda kısmi çekim işlemi yapılamaz. Hesaptan vadesi dolmadan para çekilmesi durumunda kâr payı hakkı ortadan kalkar.​​

Kur Korumalı TL Katılım Hesabına istediğim zaman para yatırabilir miyim?

​Kur Korumalı TL Katılım Hesabına kısmi para yatırma işlemi yapılamaz.​

Kur Korumalı TL Katılım Hesabını istediğim zaman kapatabilir miyim?

​Hesabınızı vadesi dolmadan kapatabilirsiniz. Ancak erken kapama yapılması durumunda; hesap açılış tarihi ve erken kapama tarihinde hesap türüne göre TCMB'nin saat 11'de açıkladığı USD, EUR ve GBP ya da gram altın alış kurundan hangisi daha düşükse o kur üzerinden hesap bakiyesi güncellenir ve vadesiz hesaba aktarılır. Erken kapama tarihinde açılış tarihine göre daha düşük bir kur olması durumunda anapara kaybı yaşanabilir.​

Döviz değişimine göre getiri nasıl hesaplanır?
 • ​​​Kur Korumalı TL Katılım Hesapları belirlenen vadede 80/20 kâr payı oranı ile açılır.
 • Vade sonu geldiğinde, TCMB tarafından ilan edilen döviz ya da gram altın alış kuru ile hesap açılışındaki döviz ya da gram altın alış kuru karşılaştırılır.
 • V​ade sonundaki kur getirisi hesabın kâr payı getirisinden yüksekse kur getirisinden yararlanılır.
 • Vade sonundaki kur getirisi hesabın kâr payı getirisinden düşükse hesabın kâr payı getirisi dikkate alınır​

*Yurt içi yerleşik gerçek kişi: Yurt dışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye'de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade eder.
**Vade sonu; H​afta sonu veya resmi tatil günlerine denk gelmesi halinde ilk iş günü olarak belirlenecektir.
***Yurt içi yerleşik tüzel kişi: Bankalar ve Merkez Bankasınca belirlenen diğer mali kuruluşlar hariç olmak üzere Türkiye'de kanuni yerleşim yeri bulunan tüzel kişileri ifade eder. ​

​​
Başvuru Yapabileceğiniz Kanallar