Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle
Mevduat Hesabı-Katılma Hesabı

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Katılım Hesabı en az 1 ay vadeli olarak açılan ve kâr-zarar ortaklığı çerçevesinde vade sonunda getirinin paylaşıldığı bir hesap türüdür.

Katılım Hesabı Nedir?

Katılım Hesabı bankanın finansman sağladığı projelerin kârına veya zararına ortak olma esasına dayanır. Önceden belirlenmiş ve taahhüt edilen bir getirisi yoktur.

Katılım Hesabı, mevduat bankacılığında mevduat hesabı olarak geçmektedir. Katılım bankacılığında bahsi geçen katılım fonu mevduat değildir. Katılma Hesabının getirisi faiz gelirine değil bankanın finansman sağladığı projelerin kârına veya zararına ortak olma esasına dayanır. Önceden belirlenmiş ve taahhüt edilen bir getirisi yoktur.​

Katılım Hesabının Özellikleri

  • ​Katılım Hesabı kâr-zarar ortaklığı ile faizsiz bankacılık prensiplerine uygun getiri elde etmenizi sağlar. Yatırdığınız tasarruflar, faizsiz esaslar temel alınarak ticaret ve sanayi gibi alanların finansmanında kullanılmakta ve elde edilen kârın belirli bir yüzdesi hesap sahiplerine dağıtılmaktadır.
  • Katılım Hesabı ile Türk Lirası ya da yabancı para cinsinden yatırımlarınızı size en uygun oran ve vadeyi seçerek değerlendirebilirsiniz.
  • ​Katılım Hesabınızı TL, EUR, USD, Altın para birimlerinde 1, 3, 6 ve 12 ay standart vadelerde veya 32 günden başlayan kırık vade seçenekleri ile açılabilmektedir.​
  • Dilerseniz alternatif olarak "Esnek Vadeli Katılım Hesabı" açtırabilir ve 32 günden 450 güne kadar vade yapabilirsiniz.
  • Türkiye Finans'ta Katılım Hesabı'nızdan ihtiyaç duymanız halinde vadeniz bozulmadan para çekebilir ve kalan tutar üzerinden vade sonunda kâr payınızı alabilirsiniz.
  • * Ara Ödemeli Aktif Hesaplar bu uygulamaya tabi değildir.

    EN YAKIN ŞUBE GETİRİ HESAPLAMA: KÂR PAYI HESAPLAMA ARACI​​​

Katılım Hesaplarına Uygulanan Stopaj Oranları Tablosu ​

Katılım hesaplarından elde edilen brüt kâr payı getirisi üzerinden kesilen gelir vergisi oranları para cinsi ve vadeye göre farklılaşmaktadır. TL, YP ve Kıymetli Maden katılma hesaplarına ait stopaj oranları aşağıdaki gibidir.

*1.05.2024 tarihinden itibaren açılan ve vadesi yenilenen TL katılım hesaplarında değişikliğe gidilmiştir, 31.07.2024 tarihine kadar tabloda yer alan stopaj oranları uygulanmaktadır.

Vade1 Mayıs 2024 - 31 Temmuz 2024 Tarihleri arasında açılan ve vadesi yenilenen TL hesaplar*TLYabancı ParaKıymetli Maden
6 aya kadar vadeli (180 gün dahil)​​​%7.5​​​​%15%25%15
1 yıla kadar vadeli (181 gün-365 gün dahil)%5​%12​%25%15
​​1 yıldan uzun vadeli (366 gün ve üzeri)%2.5%10%25​%15
​​​

​​1 Ay = 31 Gün
3 Ay = 91 Gün
6 Ay = 180 Gün
1 Yıl = 365 Gün
1 Yıldan Uzun Vadeli = 366​ gün ve üzerini ifade etmektedir.​​​​​​​​

Kâ​r paylaşım oranlarına buradan erişebi​lirsiniz.​​​

Konuyla ilgili icazet belgesine ulaşmak için tıklayınız.

Katılım Hesapları

e-Katılım Hesabı

e-Katılım Hesabı en az 32 gün vadeli olarak açılan ve kâr-zarar ortaklığı çerçevesinde vade sonunda getirinin paylaşıldığı bir hesap türüdür.

Bol Kepçe Hesap

Katılım bankacılığında bir ilk olan Bol Kepçe Hesap, birikimlerinizi hem Türkiye Finans Kira Sertifikası hem de Katılım Hesabı olmak üzere iki farklı yatırım aracında değerlendirerek avantajlı kâr payı getirisinden faydalanma olanağı sağlayan bir hesap türüdür.

Konforlu Hesap

Konforlu Hesap; “Katılım Hesabı” ile “Günlük Hesap”ın bir arada yer aldığı, kârınızı kaybetmeden para çekme ve yatırma konforunu sağlayan bir katılma hesabıdır.

Aktif Hesap

Aktif Hesap, yıllık olarak açtırabileceğiniz ve belirleyeceğiniz ara vadelerde kâr payı ödemesi yapan katılım hesabıdır.

Esnek Vadeli Katılım Hesabı

Esnek Vadeli Katılım Hesabı, vadesini sizin belirlediğiniz, vade sonunda kâr payı elde ettiğiniz bir katılım hesabıdır.

Çeyiz Hesap

Çeyiz Hesap, uzun vadede yüksek kâr payı getirisinden yararlanmanızı sağlayan, düzenli ödeme ile devlet katkısı fırsatı sunan ve avantajlı bankacılık hizmetlerinden yararlanabileceğiniz bir katılım hesabıdır.

Kur Korumalı TL Katılım Hesabı

Kur Korumalı TL Katılım Hesabı, tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmek ve olası kur artışlarına bağlı risklere karşı korumak isteyen bireysel müşterilerimiz için sunulan katılım hesabıdır.

Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı Vadeli TL Katılım Hesabı

Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı, bankamızda halihazırda USD, EUR ve GBP cinsinden hesapları bulunan bireysel müşterilerimizi, tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmeye teşvik etmek ve TL hesaplarını olası kur artışlarına bağlı risklere karşı korumak için sunulan bir katılım hesabıdır.

Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı

Altından Dönüşümlü Kur Korumalı TL Katılım Hesabı, bankamızda halihazırda altın cinsinden hesapları bulunan ya da bu tarihten sonra işlenmiş ve hurda altın karşılığı hesap açan yurt içi yerleşik bireysel bankacılık müşterilerimizi, tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmeye teşvik etmek ve TL hesaplarını olası kur artışlarına bağlı risklere karşı korumak​ için sunulan bir katılım hesabıdır.