Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

Döviz Hesaplama Aracı

Döviz alış ve döviz satış işlemleriniz için hesaplamalarınızı Döviz Hesaplama Aracı ile yapabilirsiniz.

Döviz ve Döviz Kuru Nedir?

Döviz yabancı ülke parasına verilen isimdir. Ekonomik açıdan döviz, bir mal niteliğine sahiptir yani bir mal gibi alınıp satılabilir. Döviz kuru ise ulusal paranın yabancı para karşısındaki değerini ifade eder. Döviz kurları günlük olarak değişim gösterir. Bu nedenle döviz alım-satımı yapanlar, dış ticaretle uğraşanlar günlük dolar kurunu, euro kurunu ya da ilgilendikleri başka bir döviz kurunu düzenli olarak takip ederler.

Döviz İşlemi (Kambiyo) Nedir?

Herhangi bir ülkenin parasını, başka bir ülkedeki para birimine dönüştürmeye ise döviz işlemi diğer adıyla kambiyo işlemi denir.

Döviz Alış Kuru ve Döviz Satış Kuru Nedir?

Döviz alış kuru dövizin banka tarafından satın alınması sırasında kullanılan fiyata verilen isimdir. Satış kuru ise dövizin banka tarafından satışı sırasındaki değerdir.

Döviz Kuru Nasıl Hesaplanır?

Dalgalı kur rejimi uygulanan ülkelerde, ülke parasının yabancı paralar karşısındaki değeri yani döviz kuru piyasada belirlenir. Dövizi de bir çeşit mal gibi kabul ettiğimize göre döviz kurunun fiyatı, arz ve talep dengesine göre hesaplanır. Bu nedenle döviz kurları piyasadaki hareketlere, ekonomik ve toplumsal olaylara göre sürekli iner ya da çıkar.

Döviz Kurları Nasıl Takip Edilir?

Günlük döviz kurlarını internet sitemizin ana sayfasında bulunan Piyasa Verileri başlığından takip edebilirsiniz. Döviz ve kıymetli maden piyasalarını anlık takip etmek ve işlem yapmak isterseniz Türkiye Finans TFXTARGET uygulamasını kullanabilir, 5 gün 24 saat alım-satım yapabilirsiniz.

Döviz Transfer İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yurt dışı ve yurt içi bankalara yapacağınız döviz transferi işlemlerine SWIFT denir. Döviz cinsinden ticari bir ödeme yapmak ya da yurt dışında okuyan çocuğunuza para göndermek istediğinizde SWIFT işlemi yapmanız gerekir. SWIFT işlemleri hakkında detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilir, döviz transferi işlemlerinizi Türkiye Finans İnternet Şubesi üzerinden ya da şubelerimizden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Döviz Hesaplama Aracı Nasıl Kullanılır?

Türkiye Finans Döviz Hesaplama Aracını kullanmak çok kolaydır. Öncelikle hesaplama yapmak istediğiniz para birimlerini, sonrasında alış-satış yapmak istediğiniz miktarı ilgili alanlara doldurmanız yeterli olacaktır.

TL
​​​