Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

Sıkça Sorulan Sorular

Yedek Hesap nedir?

Yedek Hesap, Katılım Bankacılığının özünü oluşturan Karz-ı Hasen uygulamasıyla sunulan "Karz-ı Hasen’li Cari Hesap" ürünü olup hesabınızda yeterli bakiye olmaması durumunda kullanabileceğiniz bir finansman limitidir.

Yedek Hesap hangi işlemlerde kullanılır?

Hesabınızda yeterli meblağ olmasa dahi, kullanılabilir limitiniz dahilinde, faturalarınızı rahatlıkla ödeyebilir, yurt içindeki tüm ATM’lerden finansman ihtiyaçlarınızı zor durumda kalmadan karşılayabilirsiniz. Üstelik kar oranı ve işlem ücreti de ödemezsiniz.

Yedek Hesap’a nasıl başvuru yapabilirim?

Yedek Hesap başvurularınızı sadece kimlik belgeniz ile tüm Türkiye Finans Şubelerinden yapabilirsiniz. Ayrıca SMS kanalı ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Yedek Hesap’a SMS ile nasıl başvururum?

​​“YEDEK” yazıp bir boşluk bırakıp “TC Kimlik Numaranızı, Doğum Tarihinizi; Gün, Ay, Yıl olacak şekilde” yazarak 2310’a gönderebilirsiniz. Başvuru cevabınız kısa sürede cep telefonunuza kısa mesaj ile bildirilecektir.​

Örnek SMS Metni: YEDEK 11111111111 15012000​

Yedek Hesap başvuru sonucumu nasıl öğrenebilirim?

Başvuru sonucunuzu Şubelerimizden öğrenebilirsiniz. SMS ile başvuru yaptığınızda başvuru cevabınız kısa sürede cep telefonunuza kısa mesaj olarak bildirilecektir.

Yedek Hesap başvurusu için zorunlu evraklar nelerdir?

Sadece kimlik belgeniz ile Şubelerimize başvurmanız yeterlidir. Yedek Hesap başvurumuzda gelir belgesi talep edilmemektedir.

Yedek Hesap limit geçerlilik süresi nedir?

Yedek Hesap limitinizin vadesi süresizdir. Ödemelerinizi düzenli yaptığınız sürece limitinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yedek Hesap kar oranı nedir?

Yedek Hesap’ta kar oranı bulunmamaktadır.

Başvurum onaylandığında Yedek Hesap limitimi kullanmaya başlayabilir miyim?

​Onaylı limitinizin kullanıma açılması için en az 2 adet otomatik fatura ödeme talimatı sahipliği gerekmektedir. 

Yedek Hesap limitimi nasıl arttırabilirim ?

Kullanıma açılmış olan limit tutarınız arttırılamaz veya düşürülemez. Kullanıma açılmış olan limit tutarınız sabittir.

Yedek Hesap borcumu nasıl öğrenebilirim ?

Yedek Hesap borcunuzu Şubelerimizden ve Müşteri İletişim Merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz. Yedek Hesap borcunuz her ayın son takvim günü ekstreleşir.

Yedek Hesap borcumun son ödeme tarihi nedir?

Yedek Hesap borç bakiyeniz her ayın son günü ekstreleşir. Borcunuzun ödenmesi için ek 10 takvim günü süre bulunmaktadır. Son ödeme tarihi her ayın 10’udur. Yedek Hesabınızın bağlı olduğu hesabınıza para yatırdığınız anda borç tahsilatınız otomatik olarak gün içinde sağlanacaktır.

Yedek Hesap borcum nasıl tahsil edilir ?

Borç tahsilatı süreklidir ve sistem tarafından otomatik olarak sağlanmaktadır. Yedek Hesabınızın bağlı olduğu cari hesabınıza para yatırdığınız anda otomatik borç tahsilatı sağlanır. Son ödeme tarihinize kadar hesabınızda ilgili borç tutarı bulunamadığı durumda, Bankamızdaki tüm TL cari ve 1 yıldan kısa vadeli olan TL katılım hesaplarınızdan borç tahsilatınız otomatik olarak sağlanır.