Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

Yönetim Kurulu Başkanı’nın Mesajı

Yönetim Kurulu Başkanı’nın Mesajı

​2017 yılı, küresel ekonominin öngörülerin tersine bir performansla büyümeye geçtiği, ticaret hacminin de hareketlenmeye başladığı bir dönem olmuştur.

Türkiye ekonomisi güçlü bir görünüm sergilemektedir.

Türkiye ekonomisi 2017 yılında, hükümetin uygulamaya koyduğu geçici vergi indirimleri, Kredi Garanti Fonu, KOSGEB, prim ötelemesi, yatırım teşvikleri ve istihdam destekleri gibi mali teşviklerin itici etkisiyle üçüncü çeyrekteki %11.1’lik büyüme hızıyla son 6 yılın en hızlı büyümesini kaydetmiştir. Büyümeye özel tüketim harcamalarının yanında makine teçhizat yatırımlarının başlıca desteği sağlaması da önemli bir yapısal gelişmedir. 2017 yılında Türk bankacılık sektörü güçlü bir büyüme gösterirken, aktif kalitesi ve sağlam mali yapısını korumayı sürdürmüştür.

Yeni bir gelişim evresine geçtik.

Türkiye Finans, deneyimi ve vizyonunun itici gücüyle yeni bir gelişim ivmesi kazanmış olup önümüzdeki dönemin rotasını “üstün katılım bankacılığı” olarak tanımlamaktadır. Bizi bu rotaya yönlendirecek bileşenleri; tercih edilen işveren olmak ve performans kültürünü yerleştirmek, müşterilere beklentileri aşan ürünler sunmak, teknolojik üstünlüğü ve operasyonel mükemmelliği ileri taşımak, müşteri odaklı hizmet modeliyle en iyi müşteri deneyimine ulaşmak şeklinde sıralayabiliriz.

Gururla ifade etmek isterim ki, Bankamız bu yolda 2017 yılında önemli aşamalar kaydetmiştir. Türkiye Finans, yönetim etkinliği ve plasman yetkinliğiyle 2017 yılını da kârla kapamış; net kâr %27’lik artışla 375 milyon TL olarak kaydedilmiştir.

Türkiye Finans’ın özkaynakları, 2017 yılsonunda geçtiğimiz yıla kıyasla %11 oranında artış göstererek 4 milyar TL büyüklüğe ulaşırken, özkaynak kârlılığımız %9.7 seviyesine ulaşmıştır.

Bankamız sahip olduğu güçlü sermaye tabanıyla sermaye yeterlilik oranını %18.2’ye yükseltmiştir. Genel Müdürlüğümüzü 2017 yılında Ümraniye’deki yeni yerleşkemize taşımamız, Türkiye Finans’ın Türkiye ekonomisine olan taahhüdünü ifade etmekte; aynı zamanda Bankamızın tüm Genel Müdürlük fonksiyonlarını aynı çatı altında toplamaktadır.

Ticari bankacılık evreninde güçlü oyuncular arasına adını yazdırma hedefiyle yol haritasını belirleyen Türkiye Finans, kurumsal ilkeleri ve nitelikleriyle başarıya odaklı olmaya, ekonomi ve paydaşları için daha fazla değer üretme azmiyle devam edecektir.

2017 yılındaki başarılı performansımıza katkısı bulunan tüm paydaşlarımıza, şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Saeed Mohammed A. ALGHAMDI
Yönetim Kurulu Başkanı