Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

Genel Müdürün Mesajı

Genel Müdürün Mesajı

​​​​​​Değerli Paydaşlarımız,​

2019 yılının zorlu faaliyet koşullarında Türkiye Finans’ın önceliği, tüm müşterilerine güçlü bir destek sunmak oldu. Bu bağlamda reel ekonomiye katkımızı büyük bir ivmeyle artırmayı başardık.

Bu çerçevede müşterilerimizin farklı dağıtım kanallarından hizmetlerimize erişimini kolaylaştırıp farklı ihtiyaçlara uygun katılım bankacılığı ürün ve hizmetleri sunarak müşterilerimiz için bir çözüm ortağı olmayı sürdürdük. Aynı zamanda borç yapılandırma alanında aldığımız aksiyonlarla şirketlere destek olmaya devam ettik.

Stratejimizin bir sonucu olarak Türkiye Finans büyümesini sürdürerek sağlam bir performans yakalamayı başardı. 2019 yılı sonunda toplam varlıklarımız %11,4’lük artışla 52 milyar TL seviyesine yükseldi. Toplanan fon büyüklüğümüz %49’luk artışla 40 milyar TL seviyesine çıkarak sektör ortalamasının iki katına ulaştı. Özsermayemiz 4,8 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, sermaye yeterlilik oranımızı %17,26 gibi yüksek bir seviyede tutmayı sürdürdük.

Müşteri odaklı yaklaşımımız ışığında kullanıma sunduğumuz yenilikçi ürün ve çözümler, dijital dönüşüm odaklı çalışmalarımız ve yeni şube açılışları, büyümemizin ardındaki başlıca itici güçler oldu.

İhracat desteği, danışmanlık ve finansman fırsatları sunarak KOBİ’lere yurtdışı ticaret işlemlerinde önemli katkılar sağlarken, sunduğumuz yenilikçi nakit yönetimi ürünleriyle de kurumsal ve ticari müşterilerimizin nakit akışlarını yönetmelerine yardımcı olduk. Mevcut müşteri tabanımızı korurken KOBİ ve ticari müşteri sayımızı artırmayı başardık.

Türkiye’ye inanıyor ve bu sebeple proje finansmanı alanında sağlam adımlar atıyoruz. 2019 yılında, Türkiye’deki altyapı projelerine finansman desteği sağlamayı sürdürürken, aynı zamanda yenilenebilir enerji projelerine odaklandık.​

Perakende bankacılık alanında değer teklifimizi yeniledik ve bireysel müşterilerimize acil ihtiyaçlarına yönelik bir dizi esnek ve hayatlarını kolaylaştıracak katılım bankacılığı ürünü sunduk. Artan tedarikçi sayımız sayesinde, birçok farklı sektörde yerinde tüketici finansmanı sağladık ve dijital kanallardan para transferi ücretlerini kaldırdık. Yeni işbirlikleri ile ATM ağımızı güçlendirdik ve 8.700 ATM ile Türkiye'nin ikinci en büyük ATM ağına ulaştık. Müşteri erişimimizi iyileştirme çabalarımız kapsamında mobil kanalımızı ve diğer dijital kanallarımızı güçlendirirken, şube sayımızı da 310’a yükselttik.

Bu yolculuğumuzda en büyük varlığımız olan çalışanlarımızın özverili çalışmaları, başarımızın temel kaynağı oldu. Varlık sebebimiz, amacımız ve sürekli olarak değerlendirip içselleştirdiğimiz müşteri odaklılık, çeşitlilik, yenilikçilik, tek takım olma ruhu ile başarı tutkusuna odaklanan değerlerimiz, hedeflerimize giden yolda itici gücümüz olmayı sürdürdü.​

Tüm çalışanlarımıza, bankamızın geleceğine dair inançla yaptıkları katkılardan, paydaşlarımıza da bize duydukları güvenden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.​


Saygılarımla,

Murat Akşam​
​​Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür​ Vekili​

​​​​​