Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

Türkiye Finans Kilometre Taşları

​​​​​​​​​2022

Türkiye’nin en prestijli iş dünyası yayınlarından Fast Company iş birliğiyle hayata geçirilen “Üretime Dönüş” buluşmalarının altıncısı Türkiye’nin en değerli holding ve kuruluşlarının CEO’larının katılımıyla, “Sürdürülebilirlik Liderleri Üretime Dönüşü Konuşuyor” başlığı altında gerçekleştirildi. Buluşmada Katılım finans sistemi ve üretime dönüş vizyonu sürdürülebilir üretimin geleceği üzerinden mercek altına alındı.

Her yıl geleneksel hale getirilen Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı bağışı ile 2022 yılında da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde toplam 641 çocuğun bir yıllık eğitimi desteklendi.

Bilgi Sistemleri ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Fahri Öbek, Fortune Türkiye ve Fortune ABD ortaklığında uluslararası kriterlere göre belirlenen liste ile Türkiye’nin geleceğini şekillendiren “En İyi 50 Teknoloji Lideri” arasına girmeyi başardı.

Yıl boyunca gerçekleştirilen iletişim çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanıldı ve ilkler başarıldı. Kurumsal İletişim Müdürlüğü, global iş dünyasının Oscar’ı olarak kabul edilen 19’uncu International Business Awards’ta “Yılın Pazarlama Departmanı” kategorisinde dünya genelinde 300 sektör profesyonelinin değerlendirmesiyle Bronz Stevie Ödülü’ne lâyık görüldü. Ayrıca yine 2022 yılında, reklam ve pazarlama endüstrisinin en prestijli organizasyonlarından kabul edilen Felis ve Kristal Elma ödüllerinden toplamda 4 ödül kazanıldı.

​​​​​​​​​2021

Yurt dışı hisse senedi ve yatırım fonlarının eklenmesi ile birlikte Katılım Bankacılığı sektöründe bir ilk gerçekleştirildi ve TFX Target mobil uygulaması aktif müşteri adedi, 2021 yılsonu itibarıyla 126 bin kişiye ulaştı.

15 milyar TL kira sertifikası ihraç tavanı izni alındı ve yıl için 15.2 milyar TL kira sertifikası ihracı yapıldı.

Bankanın kredi kartı cirosu %109 artarken, aktif kredi kartı adedi de %28 büyüdü.

Görüntülü Görüşme ile Hesap Açma hizmeti sunuldu ve bu hizmet ile kredi ve banka kartı başvuruları alınmaya başlandı.

“Üst Seviye Bankacılık” hizmetlerimiz Şubat ayında Âlâ çatısı altında bir araya getirilerek, varlıklı müşterilerimize ve ailelerine avantajlarla dolu bankacılık hizmetleri sunulmaya başlandı.

TEMA Vakfı’nın “Hep birlikte, yaşamı da umudu da yeniden yeşerteceğiz!” sloganı ile başlattığı yardım kampanyasına 20.000 adet fidan bağışında bulunuldu.

British Safety Council tarafından verilen “ISA 2021 - Uluslararası İş Güvenliği Ödülü”nü Türkiye’de kazanan ilk ve tek katılım bankası olundu. Toplanan fonlar, %47 artırılarak 84.5 milyar TL’ye yükseldi.

​​​​​​​​2020

​​

​Nakit Yönetiminde; “KOBİ’ye Fobi Yok!” söylemiyle Dijital Dönüşüm, 7/24 ve IBAN’sız kolay para transferi imkânı sağlayan FAST ve KOLAS, kolay tahsilat imkânı sağlayan Sanal IBAN, tahsil çeki, teminat çeki ve teminat mektuplarımızın kanallarda self-servis yer alması, elektronik imzalı talimatları otomatik doğrulamak için geliştirdiğimiz alt yapımız gibi yeni uygulamalarımız hayata geçirildi.

Dünya piyasalarını anlık olarak takip etmeye imkân tanıyan yatırım platformumuz TFXTarget Mobil, eklenen hisse senedi ve yatırım fonu özelikleriyle faklı yatırımcı profillerine hitap eden bir yatırım platformuna dönüştü. Hafta içi 5 gün 24 saat, anlık ve avantajlı kurlarla döviz ve kıymetli maden alım satım işlemleri gerçekleştirilebilen TFXTarget müşterilerimiz, artık hisse senedi ve yatırım fonu alım satım işlemlerini gerçekleştirerek en iyi yatırım araçları ile birikimlerini değerlendirebilir hale geldi.

Dijital aktif müşteri sayısı 2019’a kıyasla %34 artarken, finansal işlem adedinde %36, dijital kanallardan kazanılan müşteri sayısında %136 büyüme gerçekleşti.

2020’de katılım bankacılığında bir ilk olan, dijital alt yapısı ve kolaylığı ile öne çıkan, tüketici finansmanını şube dışına taşıyarak, binlerce anlaşmalı bayi ile ihtiyaç ve taşıt finansmanı sunduğumuz, müşterilerimizin bankaya gitmesine gerek kalmadan ihtiyaç anında finansman hizmetine erişebildikleri “Hızlı Finansman” ürünümüz hayata geçirildi.

2020 yılında yıl içinde aldığımız 5’er milyar TL’lik iki kira sertifikası ihraç tavanı kapsamında, toplam 7 milyar 550 milyon TL değerinde kira sertifikası ihracı gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en prestijli ekonomi yayınlarından biri olan Fast Company ortaklığında, iş dünyasının liderlerinin katıldığı “Üretime Dönüş” isimli webinar serisi, bankamızın üretim ve reel sektöre katkı sağlamayı esas alan vizyonunun bir parçası olarak hayata geçirildi.

Çalışanlarımıza hem zamanda, hem mekanda esnek çalışma imkânı sunduğumuz “JEST” esnek çalışma modelimiz uygulamaya alındı.

​​​2019

2018 sonunda 610 noktada olan ATM yaygınlığı, PTT ve Yapı Kredi ile yapılan işbirliği ile 8,700’ü aşkın ATM noktasına taşınarak, kamu bankalarından sonra en yaygın ATM ağı oluşturuldu.

2019 yılında kira sertifikası ihraç tavanı kapsamında toplam 8,400 milyon TL değerinde kira sertifikası ihracı gerçekleştirildi.

2019 yılsonunda, mobil şube aktif müşteri sayısı, bir önceki yıla kıyasla %49 artarken, finansal işlem adedinde %72’lik büyüme kaydedildi.

2019’da müşterilerin birikimlerinin günlük olarak değerlendirildiği “Günlük Hesap” ürünü devreye alındı.

Nakit Yönetiminde anlaşmalı firma ATM para yatırma, SMS ile gümrük vergisi ödeme, Destek Çek, tedarikçi finansmanı gibi yeni uygulamalar hayata geçirildi.

Sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında başlatılan “Çocuklara Gönül Ver” projesi “Çocuklar Bu Kış Üşümesin” kampanyası ile 14 ilde bulunan 50 köy okulundaki 1,400’e yakın çocuğa kışlık ayakkabı gönderimi gerçekleştirildi. Proje kapsamında Banka İyilik Kulübü üyeleri ile Diyarbakır’ın Silvan ve Çermik ilçesindeki ilköğretim okullarına “Türkiye Finans Çocuklara Gönül Ver” parkları kuruldu, okulların dış cepheleri ve sınıfları boyandı.

Birbirinden öğrenme programları kapsamında; Banka içerisinde iç iletişime yönelik TF Talks programı tasarlanarak hayata geçirildi.

​2018​

23 Mart 2018 tarihinde National Commercial Bank (NCB) Üst Yönetiminin katılımlarıyla Genel Müdürlük binası açılışı yapıldı.

Banka 14 Mayıs 2018 tarihinde, Kurumsal Kimlik yenileme projesi kapsamında yeni yüzüyle iç ve dış iletişim faaliyetlerini hayata geçirdi.

2018 yılı Temmuz ayında Bilgi Sistemleri İş Grubu MT Programı ile ilk yönetici adaylarını bünyesine kattı.

2018 yılında toplam 20 yeni şube açılarak şube sayısı 306’ya ulaştı.

Sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında başlatılan “Çocuklara Gönül Ver” projesinde müşteriler ve çalışanların katkısıyla 8,000’den fazla kitap toplanarak ihtiyacı olan okullarda kitaplıklar kuruldu, 1,000’e yakın çocuğa ulaşıldı. Proje kapsamında Koruncuk Vakfı’na bağışlanan bilgisayarlarla Bolluca Çocuk Köyü Kültür Merkezi içerisinde Türkiye Finans Bilişim ve Lisan Laboratuvarı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Katılım bankalarında bir ilk olan ve firmaların işletme sermayelerini yönetmeleri için geliştirilen “Esnek Destek Finansmanı (EDF)”, 2018 yılı ortasında devreye alındı.

Katılım bankacılığı prensipleri çerçevesinde müşterilerin zaruri ihtiyaçlarını karşılama noktasında “Dert Çözen Finansman” ürünü hayat geçirildi.

2017 yılında 587 olan ATM sayısı 2018 yıl sonu itibarıyla 610’a ulaştı.

2018 yılında, alınan 5 milyar TL’lik kira sertifikası ihraç tavanı kapsamında toplam 4.3 milyar TL kira sertifikası ihracı gerçekleştirildi.

​​​2018 Kasım ayında, mobil şube aktif müşteri sayısı, bir önceki yıla kıyasla %156 artarken, finansal işlem adedinde %156’lık büyüme kaydedildi. Banka’nın tüm mobil bankacılık uygulamalarının indirilme sayısı 2018 yılında 250 bin adede ulaştı.

Türkiye Finans olarak “Hayata Katılım Bankası” mottosuyla herkesin bankası olabilmek üzere inovatif ürün ve hizmetlerimizle öne çıkacağımız yeni bir döneme girerek kurumsal kimliğimizi değiştirdik.

Yeni kurumsal kimliğimizle birlikte şubelerimizi, ATM’lerimizi, web sitemizi, internet ve mobil şubemizi yeniledik!

​​​2017

Bankamızın Ar-Ge Merkezi 21 Şubat 2017 tarihinde kuruldu. Türkiye Finans sektörde yerinde Ar-Ge Merkezine sahip üçüncü banka oldu.

2017 yılında 3.5 milyar TL’lik Kredi Garanti Fonu destekli fon kullandırımı ile katılım bankaları arasında birinci oldu.

POS sayısı ve cirosunda katılım bankaları arasında birinci sıradaki yerini korudu.

Katılım Bankacılığı ürün gamı için bir ilk olan ve katılma hesabı ile kira sertifikalarını birleştiren yenilikçi “Bol Kepçe” Hesap ürününü devreye aldı.

2017 yılı Temmuz ayında MT Programı ile ilk yönetici adaylarını bünyesine kattı.

2017 yılı Mayıs ayında Ümraniye’de bulunan yeni genel müdürlük binasına taşındı.

2017 yılı Temmuz ayında Satış Servis Modeli uygulaması hayata geçirilerek şubeler Ticari ve Perakende olarak ayrıldı ve bölge yapıları yenilendi.

2017 yılı Ekim ayında TFXTARGET Mobil Uygulaması devreye alındı.

​​​​2016

2016 yılında 45 bin POS cihazı sayısına ulaşan Banka POS cirosunda %41 artış sağlanmıştır. Banka, POS sayısı ve cirosunda katılım bankaları arasında birinci sıradadır.

2016 yılında, hızlı, kullanıcı dostu ve kesintisiz olarak müşteri beklentilerinin üstünde hizmetlerin sunulduğu yeni internet şubesi müşterilerle buluşturuldu.

Banka, özellikle güneş enerjisi projeleri başta olmak üzere projelere etkin finansman çözümleri sundu, yılsonu itibarıyla proje finansmanı kapsamında sağlanan fon büyüklüğünü %30 artırarak 2,6 milyar TL seviyesine yükseltti.

2016 yılında, mobil şube aktif müşteri sayısı, bir önceki yıla kıyasla %74 artarken, finansal işlem adedinde %82’lik büyüme kaydedildi. Banka’nın tüm mobil bankacılık uygulamalarının indirilme sayısı 2016 yılında 180 bin adedi aştı.

​​​​2015

Banka iştiraki TF Varlık Kiralama A.Ş. aracılığıyla ; Bankanın fon kullanıcısı olduğu Malezya’da 360 Milyon MYR tutarlı sukuk, yurt içinde ise 1.050 Milyon TL tutarlı kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. Bu kira sertifikalarından 250 Milyon TL tutarlı olan ihraçla 2015 yılında yurt içindeki en yüksek tutarlı ihraç başarısını elde etti.

Banka diğer iştiraki TFKB Varlık Kiralama A.Ş. aracılığıyla ; kurumsal müşterilerin fon kullanıcısı olduğu 243 Milyon TL tutarlı kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

2013

Kart ücreti olmayan kredi kartı Happy Zero ve Türkiye’nin ilk annelere özel kredi kartı olan Happy Anne kullanıma sunuldu.

Hac umre ziyaretlerinde ayrıcalıklar sunan Haremeyn Kart ve üzerindeki pusula ile kıbleyi gösteren Haremeyn Şua kart müşterilerin kullanımına sunuldu.

KOBİ müşterilerine peşin fiyat üzerinden taksitli alışveriş imkânı sağlayan Siftah Kart ve esnaf ve işletmelere yönelik Faal Kart kullanıma sunuldu.

Cazip kâr payı ve ek avantajlar sunan vadeli tasarruf ürünü Akıllı Hesap hizmete girdi.

Türkiye Finans, 500 milyon USD ile dönemin katılım bankacılığının en yüksek tutarlı murabaha sendikasyon kredisine imza attı

130 kentte 7 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği Karanlıkta Diyalog Sergisi’nin sponsorları arasında yer aldı.

UNESCO Somut Olmayan Dünya Kültür Mirası listesine alınan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni 3 yıl boyunca destekleme kararı aldı.

Türkiye Finans Mobil Şube, yeni kullanıcı dostu arayüzü ile yenilendi.

Şube sayısını 250’ye yükseltti.

Ödenmiş sermayesini 1 milyar 775 milyon TL’ye çıkardı.

​​​​2014

           Banka Malezya da 800 Milyon tutarında ilk MYR cinsinden sukuk ihracını gerçekleştirdi. Söz konusu ihraç bugüne kadar yabancı bir bankanın Malezya da MYR cinsinden           ihraç ettiği en yüksek tutarlı ve Türk bir şirketin ihraç ettiği ilk sukuk işlemi oldu.

            Banka uluslararası piyasalardan yüksek talep gören İrlanda Borsasına kote ikinci 500 Milyon USD tutarlı sukuk ihracını gerçekleştirdi.

​​​​2013

Banka uluslararası piyasalardan yüksek talep gören İrlanda Borsasına kote ilk 500 Milyon USD tutarlı sukuk ihracını gerçekleştirdi.    

2012

Kurumsal kimliğini yenileyerek daha ulaşılabilir, daha aktif, daha samimi ve yenilikçi duruşunu vurgulamak için Türkiye’nin rengi turkuazı kendine ana renk olarak seçti.

350 milyon dolar tutarında dönemin en yüksek murabaha sendikasyonunu aldı.

Kart şeklinde ihtiyaç finansmanı sağlayan ve katılım bankacılığında bir ilk olan Finansör müşterilerin kullanımına sunuldu.

Konut finansmanı alanındaki yeni ürün gamı Çilingir Mortgage ürünlerini hizmete sundu.

Anadolu’da markalaşma bilincini yaygınlaştırmak amacıyla Anadolu Markaları Yarışması’na sponsor oldu.

Şube sayısını 220’ye yükseltti.

Ödenmiş sermayesini 1 milyar 650 milyon TL’ye çıkardı.

2011

Türkiye Finans, 300 milyon USD tutarında dönemin en yüksek murabaha sendikasyonunu aldı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten aldığı BBB uzun vadeli yabancı para kredi notu ile Türkiye’nin kredi notu en yüksek ilk beş bankası arasında yer aldı.

Şube sayısını 182’ye yükseltti.

2010

Türkiye'nin ilk faizsiz BES ürünü Organik BES müşterilere sunulmaya başlandı.

2008

Elektronik imza ile SMS Bankacılığı hizmeti başladı.

Şube sayısını 178'e yükseltti.

Ödenmiş sermayesini 800 milyon TL'ye çıkardı.

2007

Suudi Arabistan'ın ve Orta Doğu'nun en büyük sermayeli bankası National Commercial Bank​ (NCB), Türkiye Finans'ın %60 hissesini alarak Banka'nın hakim ortağı oldu.

Kurumsal ve ticari müşterilere yönelik kredi kartları Business Card ve Ticari Kart iş dünyasının kullanımına sundu.

Taksilere Seyyar POS hizmeti sunan GPRS POS ürünü hizmete girdi.

Şube sayısını 137’ye yükseltti.

Ödenmiş sermayesini 292 milyon TL'ye çıkardı.

2006

Şube sayısını 122'ye yükseltti.

Ödenmiş sermayesi 279 milyon TL'ye çıkardı.

2005

Family Finans ve Anadolu Finans kurumlarının birleştirmesi ile 250 milyon TL ödenmiş sermaye ile kurulan Türkiye Finans Katılım Bankası, 30 Aralık 2005 tarihinden itibaren 108 şubesiyle hizmet vermeye başladı.