Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

FAST

​​

​​​​​​​​​​​​Fonların Anlık ve Sürekli Transferi​

Para Transferi Sistemi FAST Nedir?

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi FAST, Türkiye bankacılık sistemi içinde farklı bankalara kayıtlı hesaplar arasındaki para transferlerinin 7 gün 24 saat boyunca anlık olarak gerçekleştirilmesini sağlayan bir hızlı para gönderme ve alma sistemidir. FAST ile farklı bankaya olan hızlı para transferi gönderimleri saniyeler içinde alıcının hesabına ulaşır. Sistem alt yapısı T.C. Merkez Bankası önderliğinde geliştirilmiştir.

7/24 Hızlı Para Transferi Yöntemi FAST’ın Özellikleri Nelerdir?

  • Hızı para transferi işlemleri EFT’den farklı olarak 7/24 esasına göre gerçekleşir.
  • İşlem üst limiti TCMB’nin belirlediği 2.000 TL’dir.
  • Para transferiniz en fazla 30 saniye içinde alıcının hesabına ulaşır.
  • 7/24 para transferi yaparken bilgilerin doğruluğu ve işlemlerin hızlı gerçekleşmesi büyük önem taşır. Bu nedenle KOLAS ile birlikte kullanıma sunulmuştur.

FAST Para Transferi Sistemi Nasıl Kullanılır?

  • Türkiye Finans M​obil Şube​ üzerinden 7/24 FAST ödemesi gönderebilirsiniz.
  • Ödeme talimatınızı girerken alıcının hesap bilgilerini (Ad-Soyadı ve IBAN) ya da eğer varsa alıcının Kolay Adres bilgilerini kullanabilirsiniz.
  • Ödeme talimatınız saniyeler içinde gerçekleşecektir. İşleminizin tamamlanmasının ardından hem size hem de alıcıya bilgilendirme yapılır ve alıcı gönderilen fonu hemen kullanabilir.

Kimler FAST Para Transferi Sistemini Kullanabilir?

FAST sistemini banka hesabı olan, para gönderip almak isteyen herkes kullanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular?

Hangi gün ve saatlerde para transferi yapabilirim?

Para transferinizi FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) kapsamında yapmak istiyorsanız 7 gün 24 saat işlem yapabilir ve 2000 TL’ye kadar gönderim yapabilirsiniz. İşleminiz saniyeler içinde tamamlanır.

FAST ve EFT Arasındaki Fark Nedir?

Hem EFT hem de FAST farklı bankalar arasında TL cinsinden para transferlerinin elektronik ortamda iletilmesini sağlar.

EFT sisteminde para transferleri hafta içi ve mesai saatleri içinde gerçekleştirilir ve paranın gönderilen hesaba geçmesi için bir süre gerekir. Sistem bir süre taahhüdü vermez.

FAST sisteminde ise hızlı para transferi tatil günleri de dahil olmak üzere 7 gün 24 saat yapılabilir ve gönderinin karşı tarafın hesabına geçmesi saniyeler içinde tamamlanır.

EFT işlemlerinde para transferi için bir üst sınır yoktur. FAST işlemlerinde ise en fazla 2000 TL’ye kadar olan miktarlar için para transferi yapılabilir.

FAST Para Limitim Ne Kadar?

FAST kullanarak 2000 TL’ye kadar 7/24 hızlı para transferi yapabilirsiniz.

İşlem Yapabileceğiniz Kanallar