Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

FAST

​​​​​​​​​​Fonların Anlık ve Sürekli Transferi​

7/24 Hızlı Para Transferi FAST Nedir?

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), Türkiye bankacılık sistemi içinde farklı bankalara kayıtlı hesaplar arasındaki para transferlerinin 7 gün 24 saat boyunca anlık olarak gerçekleştirilmesini sağlayan bir ödeme sistemidir. FAST ile farklı bankaya olan para transferi gönderimleri saniyeler içinde alıcının hesabına ulaşır. Sistem alt yapısı T.C. Merkez Bankası önderliğinde geliştirilmiştir.

7/24 Hızlı Para Transferi Yöntemi FAST’ın Özellikleri Nelerdir?

  • ​Para transferi işlemleri EFT’den farklı olarak 7/24 esasına göre gerçekleşir.
  • İşlem üst limiti TCMB’nin belirlediği 1.000 TL’dir. ​
  • Para transferiniz en fazla 30 saniye içinde alıcının hesabına ulaşır.
  • 7/24 Hızlı Para Transferinde bilgilerin doğruluğu ve işlemlerin hızlı gerçekleşmesi büyük önem taşır. Bu nedenle KOLAS ile birlikte kullanıma sunulmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular?

Hangi gün ve saatlerde para transferi yapabilirim?

Para transferinizi FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) kapsamında yapmak istiyorsanız 7 gün 24 saat işlem yapabilir ve 1000 TL’ye kadar gönderim yapabilirsiniz. İşleminiz saniyeler içinde tamamlanır.

EFT ile Hızlı Para Transferi (FAST) arasındaki fark nedir?

Hem EFT hem de FAST farklı bankalar arasında TL cinsinden para transferlerinin elektronik ortamda iletilmesini sağlar.

EFT sisteminde para transferleri hafta içi ve mesai saatleri içinde gerçekleştirilir ve paranın gönderilen hesaba geçmesi için bir süre gerekir. Sistem bir süre taahhüdü vermez.

FAST sisteminde ise para transferi tatil günleri de dahil olmak üzere 7 gün 24 saat yapılabilir ve gönderinin karşı tarafın hesabına geçmesi saniyeler içinde tamamlanır.

EFT işlemlerinde para transferi için bir üst sınır yoktur. FAST işlemlerinde ise en fazla 1000 TL’ye kadar olan miktarlar için para transferi yapılabilir.

İşlem Yapabileceğiniz Kanallar