Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

Trafik Sigortası

Trafik Sigortası

Trafik Sigortası, aracınız ile yapacağınız bir kaza durumunda diğer araçlara ve üçüncü şahıslara verebileceğiniz hasarları güvence altına alan, tüm araç sahiplerinin zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta poliçesidir. 

Trafik Sigortasının Avantajları Nelerdir?

 • Yaptırılması yasal olarak zorunlu olan Trafik Sigortası bir sorumluluk sigortasıdır ve kaza yaşanması durumunda, suçlu taraf olmanız durumunda bile teminat kapsamındaki maddi hasarları ve üçüncü şahıslarda oluşan maddi hasarları karşılar.
 • Kaza sonucu oluşan sakatlıklar ve vefat durumu da Trafik Sigortası teminatı kapsamındadır.

Ana Teminatlar Nelerdir?

Maddi Tazminat

Araç Başına ve Kaza Başına Maddi teminat olarak sunulmaktadır. Kaza sırasında karşı tarafın aracına, üçüncü kişilerin maddi varlıklarına ya da kamu mallarına zarar verilmesi durumunda hasar masrafları poliçede yazılı limitler dahilinde güvence altına alınmaktadır.

Sağlık Giderleri

Araç Başına ve Kaza Başına Maddi teminat olarak sunulmaktadır. Kaza sonucunda karşı tarafın bedensel zarar görmesi durumunda tedavi giderlerinin karşılanmasıdır. Sağlık tedavi giderleri ve kişinin çalışma gücünün azalması sonucu ortaya çıkan zararlar bu teminat kapsamındır.

Sakatlanma ve Ölüm

Kişi Başına ve Kaza Başına olmak üzere Trafik kazası sonucu karşı taraftın ya da üçüncü kişilerin sakatlanması veya vefatı durumunda karşı tarafa tazminat verilmesidir.

Poliçemi Nasıl Yaptırabilirim?

Sigortanızı size en yakın Türkiye Finans şubesi, Mobil Uygulama, İnternet Şube ve Müşteri İletişim Merkezimiz aracılığıyla yaptırabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın maddi hasarlarını teminat altına alır. Kasko sigortası ise kendi motorlu taşıtınızın hasarlarını teminat altına alır. Her iki sigorta türünün en önemli farkı ise Trafik sigortasının zorunlu olması, Kasko sigortasının isteğe bağlı olmasıdır.

Trafik Sigortası Poliçesini Kimler Yaptırabilir?

Trafik Sigortasını tüm araç sahipleri ve taşıt finansmanı kullanan müşteriler yaptırabilir.

Trafik Sigortası Poliçesinin Geçerlilik Süresi Nedir?

Poliçeniz başlangıç tarihinden itibaren 1 (bir) yıl geçerlidir.

Teminat ve Prim Tutarı Ne Kadardır?

Aracın kullanımı sırasında yaralanmalı veya ölümlü ya da maddi zararlı kaza sonucunda ortaya çıkan ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanun uyarınca sigorta limitlerine kadar temin eder.

Prim tutarı, aracın değeri, modeli, yaşanılan il (plaka numarası) ve sürücünün hasar geçmişi, sigorta şirketinin sağlamış olduğu teminat, limit ve risk politikası gibi unsurlar dikkate alınarak hesaplanır.

Poliçe Primini Nasıl Ödeyebilirim?

Trafik Sigortası poliçelerinizi hesaptan "Peşin" olarak ödeyebilirsiniz. Bankamıza ait kredi kartı ile ödemek isterseniz ekranda Peşin seçseniz bile otomatik olarak 4 taksit seklinde ödeyebilmektesiniz.

Hasar Halinde İstenilen Evraklar Nelerdir?
 • Anlaşmalı Tutanak veya Kaza Zaptı
 • Olay Yeri Fotoğrafları
 • Ehliyet Fotokopisi
 • Ruhsat Fotokopisi
 • Poliçe Dokümanı
 • Aracın Hasarlı Fotoğrafları
 • IBAN Bilgisi
 • Hasar Detaylarını Anlatan İsim Soyisim İmzalı ve Tarihli Dilekçe, Kimlik Fotokopisi
 • Firmalarda Vergi Levhası, Ticaret Sicil Gazetesi, Faaliyet Belgesi, İmza Sirküleri

*Hasar oluş şekline göre sigorta şirketi yukarıdaki evraklara ek olarak farklı evraklar da talep edebilir.

Hangi Sigorta Şirketi Aracılığıyla Sunulmaktadır?

Trafik Sigortası; HDI Katılım Sigorta A.Ş., Bereket Sigorta A.Ş., Türkiye Katılım Sigorta A.Ş. şirketleri aracılığıyla sunulmaktadır.

Genel Şartlar Nelerdir?

Genel şartlar hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.