Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

Yeşil Kart Sigortası

Yeşil Kart Sigortası

Aracınızla yapacağınız yurt dışı seyahatlerinizi Yeşil Kart Sigortası ile güvence altına alın, Yeşil Kart Sistemine dahil olan ülkelerde karşılaşabileceğiniz olası riskleri dert etmeyin.

Yeşil Kart Sistemi Nedir?

Yeşil Kart Sistemi, ülkemizin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi tarafından araçların uluslararası sınırlar boyunca hareketini kolaylaştırmak ve yabancı tescilli araçların karıştığı kazalarda oluşabilecek zararların telafisini sağlamak amacıyla kabul edilmiş olan bir sigorta sistemidir. Yeşil Kart Sisteminin işleyişi üye devletlerde kurulmuş olan Yeşil Kart Büroları aracılığı ile sağlanır. Bugün Avrupa, Asya, Kuzey Afrika’da Yeşil Kart Sistemine üye 46 ülke bulunmaktadır.

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Yeşil Kart Sigortası, Yeşil Kart Sistemine üye ülkelerde yapacağınız yolculuklarda aracınızın bir kazaya karışması durumunda, diğer araçlara ve üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararları bulunduğunuz ülkenin zorunlu trafik sigortası mevzuatı ve limitleri dahilinde teminat altına alan bir sigorta türüdür. Uluslararası geçerliliği olması nedeniyle, sigortanız poliçe süresi boyunca Yeşil Kart Sistemine dahil olan tüm ülkelerde geçerlidir.

Yeşil Kart Sigortasının Avantajları Nelerdir?

  • Türkiye’de yaptırmış olduğunuz Trafik Sigortası sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçerlidir, yurt dışında aracınızla kaza yapmanız durumunda sigorta kapsamındaki teminatlardan yararlanamazsınız. Yeşil Kart Sigortası ise motorlu taşıt kullanıcısının Yeşil Kart Sistemine dahil olan ülkelerde aracıyla gerçekleştirdiği seyahatlerde karşı tarafa verebileceği zararı karşılar.
  • Yeşil Kart Sigortası aracın bir kazaya neden olması durumunda, gerekli bilgilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılmasını, zararın en kısa sürede tazmin edilmesine yarar.

Yeşil Kart Sigortasını Nereden Yaptırabilirim?

Yeşil Kart Sigortanızı size en yakın Türkiye Finans şubesinden yaptırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yeşil Kart Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Motorlu taşıtınızla yurt dışına çıkmak için uluslararası geçerliliğe sahip bir sürücü belgesine/çipli ehliyete sahip olmanız ve seyahat edeceğiniz ülke ya da ülkelere göre sigorta yaptırmanız gereklidir. Türkiye’nin çevresinde bulunan 46 ülke Yeşil Kart Sistemine dahil olduğu için sınırdan çıkmadan önce seyahat sürenizi kapsayan bir Yeşil Kart Sigortasına sahip olmanız gerekecektir.

Kimler Yeşil Kart Sigortası Yaptırabilir?

Ticari ya da kişisel motorlu aracı ile yurt dışına çıkacak olan herkes Yeşil Kart Sigortası yaptırabilir.

Yeşil Kart Sigorta Poliçesinin geçerlilik süresi nedir?

Yeşil Kart Sigortası seyahatiniz boyunca geçerli olacak şekilde düzenlenir. Bu süre en fazla bir yıl olabilir. Poliçe süresinizin seyahatinizin tamamını kapsadığından emin olmalısınız.

Yeşil Kart Sigortası yaptırmak için hangi evraklar gereklidir?

Yeşil Kart Sigortası yaptırırken aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmalısınız:

  • Ruhsat
  • Trafik Sigortası Poliçesi
Yeşil Kart Sigortası hangi ülkelerde geçerlidir?

Yeşil Kart Sigortası, yalnızca Yeşil Kart Sistemine üye olan ülkelerde geçerlidir. Bugün Avrupa, Asya, Kuzey Afrika’da Yeşil Kart Sistemine üye 46 ülke bulunmaktadır.

Yeşil Kart Sistemine üye ülkelerin listesini ve bu ülkelerde bulunan Yeşil Kart Bürolarının iletişim bilgilerini öğrenmek için tıklayın.

Yeşil Kart Sigortası prim tutarları ne kadardır?

Yeşil Kart Sigortası prim tutarları Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından belirlenmektedir.

Prim tutarları ve tarifeler hakkında bilgi almak için tıklayın.

Türkiye Finans Yeşil Kart Sigortası hangi sigorta şirketi aracılığıyla sunulmaktadır?

Yeşil Kart Sigortası, HDI Katılım Sigorta AŞ aracılığıyla sunulmaktadır.