Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

Güvenlik Uygulamaları

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Giriş Güvenliği

BDDK'nın 14.09.2007 tarih ve 26643 sayılı "​Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönetiminde​​ Esas Alınacak İlkelere İlişkin Tebliği" gereğince 01/01/2010 tarihi itibarıyla İnternet Şube girişlerinde tek kullanımlık şifrelerin kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Bu yasal uygulama kapsamında; bankamızın sunmakta olduğu "Tek Kullanımlık Şifre Uygulamaları"ndan herhangi birisinin İnternet Şubesi ve Mobil Şube girişlerinde "Müşteri No", "Parola" ve "Kullanıcı Kodu" bilgilerine ek olarak "Şifre" bilgisi yerine kullanması zorunludur.

Mobil Şifre Uygulamaları

Cep Onay

Cep Onay Nedir?

Cep Onay; Türkiye Finans İnternet Şubesi, Mobil Şube ve TFXTARGET platformlarına sadece parolanızı kullanarak, SMS Şifre girmenize gerek kalmadan hızlı giriş yapmanızı sağlayan güvenlik uygulamasıdır.

Cep Onay’ın Avantajları Nelerdir?

  • Cep Onay, tanımlı cihazınızdan Türkiye Finans İnternet Şubesi, Mobil Şube ve TFXTARGET girişlerinizi hızlandırır ve kolaylaştırır.
  • Tanımlı cihazınızdan Mobil Şubeye giriş parolanız ile hızlı giriş yapabilirsiniz.
  • İnternet Şubesi’ne giriş yapmak için SMS ile gelen şifreyi kullanmak yerine cihazınıza gelen bildirimi onaylamanız yeterlidir.
  • Cep Onay ile bankamızda tanımlı olan farklı kullanıcılarınız arasında rahatlıkla geçiş yapabilir, farklı hesaplarınızı yönetebilirsiniz.

Cep Onay’a Nasıl Geçerim?

Cep Onay’a geçiş yapmak için iOS veya Android işletim sistemine sahip cep telefonu veya tabletinize yukle.turkiyefinans.com.tr adresinden Türkiye Finans Mobil Şube uygulamasını yüklemeniz ve Mobil Şube’ye giriş yaptığınızda Cep Onay özelliği aktif hale gelecektir.

Cep Onay Kullanarak Nasıl Giriş Yaparım?

Mobil Şube ve TFXTARGET Uygulamaları İçin;

Cep telefonunuzda bulunan Türkiye Finans Mobil uygulaması güncellendikten sonra Mobil Şube için Cep Onay giriş yönteminiz aktif hale gelecektir. Mobil Şube girişinizi tek kullanımlık şifre girmenize gerek kalmadan sadece parolanızı kullanarak doğrudan yapabilirsiniz.

İnternet Şubesi ve TFXTARGET Uygulamaları İçin ;

Türkiye Finans İnternet Şubesi ve TFXTARGET girişlerinizde ise müşteri numaranızı ve parolanızı girdikten sonra sadece tanımlı mobil cihazınıza gelecek olan mobil bildirimi onaylayarak güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

​​
SMS Şifre

SMS Şifre İnternet Bankacılığında müşteri bilgilerinin güvenliğini sağlamaya yönelik olarak geliştirilmiş, süreli ve tek kullanımlık şifre üreten ileri düzey güvenlik sistemidir.

SMS Şifre, mevcut güvenlik yapısına ek olarak geliştirilen ve cep telefonunuza gönderilen tek kullanımlık şifre ile en üst güvenlik seviyesinde internet bankacılığı kullanımınızı sağlayan bir güvenlik uygulamasıdır. SMS'le cep telefonunuza gönderilen altı haneli SMS Şifre tek kullanımlık ve sürelidir. İkinci bir kez daha siz ya da bir başkası tarafından kullanılamaz.

SMS Şifre hizmeti tüm İnternet Şubesi müşterilerimize ücretsiz olarak sunulmaktadır.​

Nasıl Kullanılır?

Nasıl Kullanılır? İnternet Şubesi güvenlik ayarlarım altından SMS ​Şifre bölümüne girip “SMS Şifre kullanmak istiyorum” seçeneği işaretlediğinizde uygulama devreye alınır. İnternet ve Mobil Şube girişlerinizde kullanabilir, Güvenlik Ayarlarım / SMS Şifre menüsünden işlem onaylarınızda da kullanmak için tanımlama yapabilirsiniz. SMS Şifre, bankamız sisteminde cep telefonu kayıtlı tüm müşterilerimiz tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. SMS Şifre uygulamasını yurt dışı GSM operatörünüze bağlı hattınızla da rahatça kullanabilirsiniz. Yurt dışı GSM operatörlerine gönderilen SMS'lerin iletim süresi uzayabilir. Bu nedenle telefonunuzun açık ve ulaşılabilir olmasına dikkat ediniz.

SIM Kartımı Değiştirdim Ne Yapmalıyım?

SIM kartınızı değiştirmeniz durumunda güvenliğiniz için tek kullanımlık şifre içeren “​SMS Şifre” ve “3D Secure” şifrelerinin gönderimi blokelenmektedir. İnternet Şubesi ve Mobil Şube’ye girişte gönderilen tek kullanımlık “SMS Şifrenin” tekrar iletilebilmesini sağlamak için;

  • Türkiye Finans ATM'lerinde, Diğer İşlemler menüsü - Cep Telefonu Doğrulama adımından,
  • ​Şubelerimizden, Cep Telefonu Doğrulama işleminizi gerçekleştirerek tek kullanımlık şifre blokenizi kaldırabilirsiniz.

Mobil İmza

Mobil İmza, elektronik ortamda kimliğinizi doğrulayarak ıslak imza ile eşdeğer işlem yapabilmenize olanak sağlayan bir hizmettir. Mobil İmza, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'nda tarif edilen ve ıslak imza ile aynı sonucu doğuran Elektronik İmza'nın GSM SİM kartları kullanılarak atılmasını sağlayan bir uygulamadır.

İnternet Şubesi'ne girmek istediğinizde Mobil İmza uygulaması sayesinde, sisteme daha önce tanımladığınız numaranın kullanıldığı cep telefonunun ekranına bir mesaj gönderilir. SMS olarak gönderilmediği için güvenlik sorunu olmayan bu mesajda, İnternet Şubesi'ne girmek için onayınız istenir. Gelen mesaja onay vermeniz halinde İnternet Şubesi'ne giriş yapılabilir. Mobil İmza uygulaması ile telefonunuz aracılığıyla onay vermediğiniz sürece hesabınıza ulaşım engellenmiş olur.

Türk Telekom Mobil İmza

Nasıl Abone Olurum?

Mobil İmza servisine abone olmak için öncelikle İnternet Şubesi ön başvuru adımından başvurunuzu yapmanız gerekiyor.

Sonrasında Türk Telekom Müşteri Hizmetleri yetkilileri tarafından aranacak ve doğrulama sürecinde herhangi bir problem olmadığı takdirde size en yakın Türk Telekom Hizmet Merkezi’ne yönlendirileceksiniz.

Türk Telekom Hizmet Merkezi’nde beyan edeceğiniz kimlik belgeleri ve imzalayacağınız servis taahhütnamelerinden sonra SIM kart değişikliğiniz yapılacak ve size serviste kullanabileceğiniz 128K SIM kart teslim edilecektir.

Sonrasında Türk Telekom Müşteri Hizmetleri yetkilileri tarafından aranacak ve doğrulama sürecinde herhangi bir problem olmadığı takdirde servis aktivasyon işlemleriniz yapılacaktır.

Nasıl Kullanılır?

İnternet Şubemiz üzerinden müşteri numaranızı ve parolanızı yazdıktan sonra, gelen şifre ekranında yer alan imzalama talebiniz sim kartınıza gönderilir. Gelen mesajı ve işlem parmak izini kontrol edip onayladığınızda, İnternet Şubemize giriş işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Turkcell Mobil İmza​

Ön Başvuru

Öncelikle İnternet Şubesi'nden ön başvuru yapılması gerekmektedir. Ön başvuru adımının başarıyla gerçekleştirildiğine ilişkin onayı takiben, başvuru adımına geçebilirsiniz. Ön başvurular 30 gün geçerlidir.

Başvuru

Ön başvurudan sonra kimliğiniz ile (ehliyet, nüfus cüzdanı, avukat kimliği veya pasaportunuz) dilediğiniz bir TurkcellExtra'ya başvurarak, Mobil İmza Sertifika Sahibi Taahhütnamesi'ni imzalamanız gerekir. Mobil İmza'nın kullanılacağı hat için, hat sahibi tarafından SIM kart değişikliği yapılmalıdır. SIM değişikliğinde GSM numarası değişmeyecektir.

TurkcellExtra'yı ziyaretinizden birkaç gün sonra, Turkcell Müşteri Hizmetleri sizi arayacak ve kimliğiniz teyit edilecek. Bu işlemi takiben Mobil İmza şifrenizi oluştururken kullanacağınız Başlatma Kodu'nuz size telefonda iletilecek ve Mobil İmza aboneliğiniz aktive edilecektir. ​

Aktivasyon

Mobil İmza'nız SIM kartınızda aktive edildiğinde, telefonunuzun ekranında Mobil İmza menüsü belirecek ve Turkcell Müşteri Hizmetleri tarafından telefonda size iletilen Başlatma Kodu'nu girmeniz istenecektir. Daha sonra Turkcell Müşteri Hizmetleri tarafından size iletilen Başlatma Kodu'nu girin. Mobil İmza için kullanmak istediğiniz şifrenizi belirleyin ve onaylayın.

Elektronik sertifikanız, Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı tarafından yayınlanarak, mobil imzanız kullanıma hazır hale geldiğinde, SMS ile size bildirilecektir.

Coğrafi konumunuza bağlı olarak en geç 1 hafta içerisinde Mobil İmza'nız aktif hale gelecektir.

Nasıl Kullanılır?

İnternet Şubemiz üzerinden müşteri numaranızı ve parolanızı yazdıktan sonra, gelen şifre ekranında yer alan imzalama talebiniz sim kartınıza gönderilir. Gelen mesajı ve işlem parmak izini kontrol edip onayladığınızda, İnternet Şubemize giriş işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı; Maksimum Güvenlik

İnternet Şubesi giriş ekranında yer alan "Anadolu Hisarı" programını bilgisayarınıza yükleyerek İnternet Şubesinde güvenliğinizi maksimum düzeye çıkarabilirsiniz.

Anadolu Hisarı nedir?

Anadolu Hisarı ile Türkiye Finans İnternet Şubesine daha güvenli giriş yapmanız sağlanmaktadır. Anadolu Hisarı, bilginiz dışında bilgisayarınıza yüklenmiş veya yüklenebilecek olan, klavyenizden bastığınız her tuşun bilgilerini ve gezdiğiniz her internet sayfasının görüntüsünü kaydeden bilinen key-logger, screen-logger ve trojan türü programların çalışmasını engeller ve şifre, parola ve kullanıcı kodu gibi bilgilerinizin bu tür programlar tarafından kopyalanmasını önler.

İnternet Şubesi işlemlerinizde güvenliğinizi artırmanız için hizmetinize sunulmuş ücretsiz bir güvenlik yazılımı olan Anadolu Hisarı, bilgisayarınızla ilgili hiçbir olumsuz etkide bulunmaz.

Anadolu Hisarı'nı bilgisayarıma nasıl yükleyebilirim?

Anadolu Hisarı bilgisayarınıza yüklenirken aşağıda resmi bulunan ekran görüntülenecektir.

Anadolu Hisarı yükleme adım 1  

Anadolu Hisarı'nın bilgisayarınıza yüklenmesini ve çalıştırılmasını onaylamanızı isteyen bu ekranda "Install" tuşuna basmanız gerekecektir. "Don't Install" tuşuna basmanız durumunda Anadolu Hisarı'nın yüklenmesi iptal edilecektir.

"Install" tuşuna basmadan önce, "More options" tuşuna basarak açabileceğiniz ekranda (alttaki resim) Always install software from "Türkiye FINANS KURUMU A.S." seçeneğini işaretleyerek, Anadolu Hisarı'nın güncel versiyonlarının bilgisayarınıza otomatik olarak yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Anadolu Hisarı yükleme adım 2  

Anadolu Hisarı’nın versiyonlarını nasıl takip edebilirim?

İnternet Şubesine giriş ekranında Anadolu Hisarı’nın bilgisayarınızda yüklü olup olmadığı ve eğer yüklüyse hangi versiyonunun yüklü olduğu size gösterilecektir. Bu ekranda Anadolu Hisarı logosunu görmeniz, Anadolu Hisarı’nın son versiyonuna sahip olduğunuz anlamına gelmektedir. “Anadolu Hisarı’nı güncelleyiniz” uyarısını görmeniz durumunda ise bilgisayarınızda daha eski tarihli bir Anadolu Hisarı versiyonunun olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumda aynı ekranda bulunan “yükle” tuşuna basarak Anadolu Hisarı’nın güncel versiyonunu yükleyebilirsiniz.

Anadolu Hisarı'nı Bilgisayarımdan Nasıl Silebilirim?

Bilgisayarınızda açık olan tüm Internet Explorer pencerelerini kapatınız.

Masaüstü (Desktop) üzerinde yer alan Internet Explorer simgesi üzerinde farenizin sağ tuşuna basınız ve açılan menüden özellikler (Properties) adımını seçiniz.

Anadolu Hisarı yükleme adım 1  

Açılan penceredeki Genel (General) bölümünde yer alan Ayarlar (Settings) tuşuna basınız.

Anadolu Hisarı yükleme adım 1  

Açılan pencerede Nesne Görüntüle (View Objects) tuşuna bastığınızda yeni bir pencere açılacaktır.

Anadolu Hisarı yükleme adım 1  

Bu pencerede yer alan "AnadoluHisari" isimli dosyayı seçiniz ve klavyenizdeki "delete" tuşuna basınız.

Anadolu Hisarı yükleme adım 1  

Silme işlemi sırasında bilgisayarınızda açık durumda olan Internet Explorer pencerelerinin bulunması, silmek istediğiniz dosyanın Windows tarafından kullanıldığını ve silinemediğini bildiren bir hata mesajı almanıza neden olabilir. Böyle bir hata mesajı aldığınızda önce açık olan bütün Internet Explorer pencerelerini kapatınız ve sonra silme işlemini tekrar deneyiniz.

Anadolu Hisarı yükleme adım 1  

Yukarıda anlatılanları yapıyorsunuz fakat silmek istediğiniz "AnadoluHisari" isimli dosyayı bilgisayarınızda (Downloaded Program Files klasöründe) bulamıyorsanız;

  • ​​​​Açılan ekranda "cmd" yazıp enter tuşuna bastığınızda ekranınızda DOS komut penceresi açılacaktır.

Anadolu Hisarı yükleme adım 1  

  • Açılan yeni ekranda aşağıda belirtilen komutu yazınız ve enter tuşuna basınız. regsvr32 /u %WINDIR%/"Downloaded Program Files"/AnadoluHisari.dll​​

Özel Soru Uygulaması

Özel Soru, Özel Güvenlik