Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

e-Müstahsil Makbuzu (MM)

e-Müstahsil Makbuzu (MM)

​​​​​​e-MM Nedir?

e-MM vergiye tabi olmayan çiftçilerden mal satın alan toptancıların düzenlediği müstahsil makbuzunun elektronik ortamda hazırlanmasını ve muhafaza edilmesini sağlayan uygulamadır.

e-MM’nin Avantajları Nelerdir?

  • Kâğıt, baskı ve arşivleme masrafları ortadan kalkar.
  • Hata riski en aza iner.
  • Verilerin kaybolma riski ortadan kalkar.
  • Raporlama süreçleriniz hızlanır.
  • Doğa dostudur.

Kimler e-MM Kullanabilir?

  • Komisyoncu veya tüccar olarak yaş sebze ve meyve ticareti yapan mükelleflerin 31.01.2020 tarihinden itibaren e-MM kullanmaları zorunludur.
  • e-Fatura mükellefi olup faaliyetleri gereği müstahsil makbuzu düzenleyen mükelleflerin 01.07.2020 tarihi itibarıyla e-MM uygulamasına geçiş yapmaları gerekmektedir.
  • e-MM mükellefi olma koşulları Resmi Gazetede yayınlanan 509 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile ilan edilmiştir.

Şartları ve geçiş takvimini öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

e-MM Nasıl Kullanılır?

e-MM uygulamasını kullanmak için Mali Mühür ya da e-İmza yani Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) sahibi olması gerekmedir.

e-MM başvurunuzu Türkiye Finans üzerinden hemen gerçekleştirebilirsiniz.

e-MM Hizmetleri Türkiye Finans Müşterilerine Ücretsiz!

Türkiye Finans müşterisi olarak e-MM hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Bankamızdan alacağınız e-Dönüşüm hizmetleri bir yıl süreyle geçerli olacaktır.

e-İmza Nedir?

e-İmza elektronik ortamda üretilen ve saklanan verilerin güvenliğini ve gizliliğini sağlar. İmza sahibinin kimlik bilgilerini içeren elektronik kayıt Elektronik Sertifika olarak adlandırılır. Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) ise sertifika hizmet sağlayıcısına ait kimlik bilgilerini, sertifikanın geçerli olduğu süreyi ve sertifikanın seri numarasını barındırır.

Zaman Damgası Nedir?

Zaman Damgası bir elektronik verinin üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği ve alındığı ve/veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kaydı ifade eder.

Mali Mühür Nedir?

Mali Mühür, kurumsal e-İmza olarak tanımlanabilir. e-Fatura gibi elektronik ortamda üretilen ve saklanan verilerin güvenliğini ve gizliliğini sağlar. Mali Mühür sahibi olmak için tüzel kişiliğe sahip olmanız gerekir.

KOBİ'lerimize yönelik e-Dönüşüm kampanyamız hakkında bilgi almak için tıklayınız.

​​​​​​ HEMEN BAŞVUR ​ ​​